Rusya: Varil petrol fiyatı 20 dolara düşebilir

323

Rossiya-24 televizyon kanalına verdiği röportajda petrol fiyatlarını değerlendiren Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, varil petrol fiyatının 20-25 dolar seviyesine inebileceğini söyledi. Dvorkoviç, ”Düşebilir, ama bu kesin düşeceği anlamına gelmiyor. Düşmesi halinde bu durum uzun vadede devam etmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Petrol üreten her ülkenin bu duruma dayanabileceğini söyleyen Dvorkoviç, daha sonra yatırımlarda azalmanın kaçınılmaz olacağını ve dolayısıyla arzın düşerek fiyatların yükseleceğini savundu. Petrol fiyatlarında tahminde bulunmanın çok zor olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı, “Petrol fşiyatları bugünkü seviyesinde de kalabilir, birkaç dolar aşağıya da düşebilir, fakat gelecek yıl tam tersi de olabilir.” şeklinde konuştu.

2016’da petrol üretiminde düşüş beklenmiyor

Rusya’da gelecek yıl petrol üretiminde bir düşüş beklemediklerini belirten Dvorkoviç, “Üretim hacminde sert bir düşüş beklememeliyiz. Küçük değişiklikler her zaman olabilir, azalabilir de artabilir de, fakat biz ciddi bir etki beklemiyoruz.” dedi.