Rusya ve Hindistan 200 adet helikopter için imza attı

285

Rusya'nın sivil ve askeri teknoloji ürünlerinin üretimine ve ihracatına yardımcı devlet kuruluşu Rostehnologiya (Rosteh), Hindistan ile 200 adet helikopter için sözleşme imzaladıklarını duyurdu.

Rosteh’ten yapılan açıklamada, Rusya ve Hindistan arasından imzalanan anlaşmaya göre en az 200 adet helikopter ortaklaşa üretileceği belirtildi. Ka-226 tipi hafif ve çok amaçlı helikopter Hindistan’da “Made in India” etiketiyle üretilecek. Projede Rusya’da tarafından Rosoboroneksport ve Vertoletı Rossii, Hindistan’dan ise Hindustan Aeronautics Limited (HAL) şirketi yer alacak.

Duruma göre projenin üçüncü ülkelere açılabileceği ifade edildi.

Kamov şirketinin Ka-226 tipi helikopterleri 6 kişi ile bin 350 kiloya kadar yük taşıyabiliyor.

Rusya, Hindistan’a 7 milyar dolarlık silah satmayı planlıyor

Rus basınında yer alan haberlere göre ise Rusya, Hindistan’ın silah açığını kapatmak için 7 milyar dolarlık silah satmayı hedefliyor. Habere göre Rusya, Hindistan’a S-400 hava savunma füze sistemi, denizaltı, savaş gemisi, askeri nakliye helikopteri ve uçakları ve zırhlı araçlar satmayı planlıyor.

Hindistan’ın 250 savaş uçağına ihtiyacı var

Daha önce basında yer alan haberlere göre, Hindistan’ın mevcut Rus yapımı Mig-27 ve Mig-29 uçaklarını değiştirmesi için en az 200 adet iki kişilik ve 50 adet tek kişilik savaş uçağına ihtiyacı var. Öte yandan Hindistan Savunma Bakanlığı, Rusya ile ortaklaşa ürettikleri 5. nesil savaş uçakları (FGFA) 2017 yılında teslim alabilecekleri açıklamıştı.

Rusya’nın ürettiği 5. nesil savaş uçağı Suhoi T-50 PAK-FA’nın seri üretimin 2016 yılında seri üretimi yapılması planlanıyor. Şimdilik ise T-50 PAK-FA’nın deneme uçuşları gerçekleştiriliyor.

Dünya da 5. nesil savaş uçaklara sahip olan tek ülkenin ise ABD olduğu belirtiliyor. ABD’nin 5. nesil savaş uçakları ise F-22 ve F-35.