Abhazya’da Türkiye’ye Rusya engeli

1152

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladislav Surkov, Türk müteahhitlerin Abhazya’da Rusya parasıyla iş yapamayacaklarını ve Abhazya’nın Ankara ile ilişkilerini gözden geçireceğini duyurdu.

Putin’in yardımcısı Surkov, Gürcistan’dan tek taraflı olarak ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya’ya resmi ziyarette bulundu. Surkov, Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Surkov, Türkiye – Rusya krizi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Surkov, “Artık, Türk müteahhitler Abhazya’da Rusya parasıyla inşaat yapamayacak galiba. Bu yeteri kadar net. Abhazya ekonomisine zarar verme gibi niyetlerinin olmadığını ifade eden Surkov, değerlendirme yapacaklarını belirtti.

Rusya’dan sonra Türkiye, Abhazya ile ticari hacmi en yüksek ikinci ülke. Türkiye, Abhazya’nın ticari hacminin yüzde 18’i oluştururken bunun yüzde 7,6’sı ithalat yüzde 10,4’ü ise ihracat olduğu ifade ediliyor. İki ülke arasındaki ticari hacmin ise 2,6 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya, Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulama kararı almıştı. Yaptırımlar, bazı Türk ürünlerin Rusya’ya girişi, Türk işçilerin Rusya’da çalışması, Türk şirketlerin Rusya’da faaliyet göstermesi gibi yasaklamaları kapsıyor.