Rusya’nın yaptırımları Bafralı lahana üreticilerini zora soktu

173

Uçak krizinin ardından Rusya, 1 Ocak 2016 itibarıyla Türkiye'ye yaptırımları yürürlüğe koyarken ambargo şimdilik meyve ve sebze ürünlerini kapsıyor. Yetiştirdiği lahanayı düne kadar Rusya’ya gönderen Samsunlu çiftçiler ise şimdi kara kara düşünüyor.

İki çocuğu ve eşiyle birlikte mal sahibinden kiraladıkları arazide zor şartlarda lahana yetiştirdiklerini belirten çiftçi İsmail Kesici, “Rusya bu malları almazsa biz bittik demektir. TIR’lar hale gelip malları yükleyip Rusya’ya götürüyorlardı. Çoluk çocuk soğukta topladığımız malları şimdi kime satacağız. Sadece biz değiliz mağdur olan bütün köy lahana yapıyor. Ben bu sene 10 dönüm lahana yaptım ama 20-30 dönüm dikim yapanlarda var. Dışa ihracat oluyordu oraya veriyorduk ürünleri şimdi Rusya’da almazsa pazarcıların elinde kalacak. Bizim iç pazarda tüketilirse tüketilecek yoksa kalacak. Tarladan lahananın kilosunu 35 kuruştan veriyoruz.” diye konuştu.

Bafra’nın ova köylerinde yetişen mahsullerin başta Rusya olmak üzere Gürcistan, Azerbeycan ve diğer ülkelere ihraç edildiğini hatırlatan Bafra Hali komisyoncularından Yaşar Kitap, “Ürünlerimiz, Türkiye genelinde talep gördüğü gibi en fazla Rusya diğer komşu ülkelerde büyük talep görüyordu. Ürünlerimizi özenle seçerek, paketleyerek gönderiyorduk. Bu sayede ülkemize hem döviz hem de prestij kazandırıyorduk. Haftada 3 TIR karnabahar, brokoli, kırmızı lahana, beyaz lahana, kıvırcık marul gibi sebzeler gidiyordu.” dedi.

Rusya, 1 Ocak 2016 itibarıyla Türkiye'den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil, tavuk ve hindi eti ithalatını yasaklarken, Türkiye'den ithal edilen diğer balık, kırmızı et, süt ürünleri, fındık, limon gibi bazı ürünlerin Rusya'ya girişine ise herhangi bir yasak getirilmedi.

Rusya, Türkiye'nin 24 Kasım'da Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Türkiye'ye yönelik kısmi ekonomik yaptırımları yılbaşından itibaren uygulayacağını açıklamıştı.