Gıda ambargoları Rusya'yı yerel sebze üretimine yönlendiriyor

379

AB ülkeleri, ABD ve Türkiye’ye gıda ambargosu getiren Rusya, bir yandan alternatif pazarlar ararken diğer yandan da ülke içi üretimi artırmaya çalışıyor. Moskova Valisi Andrey Vorobyov, Rus Life News televizyon kanalına yaptığı açıklamada Moskova olarak 2015 yılında sebze üretimini yüzde 25 artırdıklarını söyledi.

Artışın çok yüksek olduğunun altını çizen Vali Vorobyov, “Bu yıl sebze üretimini yüzde 25 artırdık. Avrupa ve Türkiye yaptırımlarının devam ettiği bir dönemde sebzede yüzde 25 artış yaşandı. Gelecek yıl yüzde 25 daha artıracağız.” dedi. Moskova valisi, bu tempoyla üretim yapsalar bile Rusya’nın sebze ihtiyacını tamamen yerel kaynaklardan karşılamak için en az 7 yıla ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Moskova’da sebze üretimini artırmak için 3 ay kadar önce büyük sera açtıklarını söyleyen Vorobyov, gelecek yıl 5 tane daha büyük sera açacakları bilgisini verdi.

Rusya Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre Rusya 2015 yılında yüzde sebze üretimini geçen yıla göre yüzde 3,8 artırdı ve 16,1 milyon ton sebze üretimi gerçekleştirdi.

Rusya, Ukrayna krizinden dolayı kendisine yaptırım uygulayan ABD, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Kanada, Avustralya ve Norveç’e Ağustos 2014’ten bu yana, Suriye’deki uçak krizinden dolayı ise Türkiye’ye Aralık 2015’ten bu yana gıda ambargosu uyguluyor. Rusya, gıda ihtiyacının yaklaşık üçte ikisini yurt dışından sağlıyor.