Rusya, Endonezya’ya MC-21 yolcu uçağı satacak

343

Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanı Denis Manturov, ülkesinin Endonezya’ya MC-21 yolcu uçağı satacağını açıkladı. Bakanın sözlerine göre havacılık sektöründe başka anlaşmalar da yapılacak.

Endonezya’da yaptığı gezi esnasında açıklamalar yapan Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanı, MC-21 yolcu uçağının sevkiyatı dışında ayrıca bu uçakların bazı parçalarının üretimi dâhil olmak üzere uçak sanayisi alanında da Endonezya’da bir ortak bulmak istediklerini belirtti. Böyle bir anlaşmanın hem Endonezya’yı motive edeceğini, hem de Rusya’ya şu anda Avrupa’dan aldığı yedek parçalar için alternatif bir pazar oluşturacağını ifade etti.

Bakan Manturov, uçak sanayi üretimi projesinde işbirliğine göre, MC-21 yolcu uçağı satışının önümüzdeki 10 yıl içerisinde 20 ila 100 adet arasında değişeceğini ve Rusya’nın konuyla ilgili Endonezyalı havacılık şirketi Dirgantara ile işbirliği yapabileceğini söyledi.

Rusya'nın 6 milyar dolarlık yolcu uçağı proje kapsamında üreteceği MC-21 uçaklarının 2017'de yolcu taşımaya başlaması bekleniyor.