Sberbank CEO'su Gref: Türk yatırımcılara destek vereceğiz

397

Rusya'nın dev bankası Sberbank CEO'su German Gref, Moskova’nın Türkiye’ye karşı uyguladığı ekonomi yaptırımlara ayar çekilmesi ve düzeltilmesi çağrısında bulundu. Gref, Rusya’da çalışan Türk yatırımcılarına destek vereceklerini de belirtti.

Moskova’da basının sorularını yanıtlayan Gref, Türk-Rus ekonomik ilişkilerine de değindi. Gref, “Türkiye’ye yaptırımlar çok çok ayarlı, doğru olmalı. Öncelike Rusya Federasyonu’na yatırım yapan Türkleri korumayı düşünmemiz lazım. Tabii ki devlet kurumları ile temas kurmaya çalışıyoruz. Türk yatırımcılarına ve müşterilerimize destek vereceğiz. Yardım edeceğiz” dedi.

Aralık ayında da Kommersant gazetesine konuşan Sberbank CEO'su German Gref, Rusya ve Türkiye’nin, iki ülke arasındaki ekonomik köprüyü yıkmaktan yana olmadıklarını vurgulamıştı. Türk-Rus ilişkilerinin korunmasından yana olduklarının altını çizden Gref, “Herkes şunu anlıyor; Köprüleri korumak lazım. Biz, ülke ekonomilerimiz arasındaki kurulan köprülerden biriyiz. Ne Türkiye, ne de Rusya tarafı henüz bu köprüleri yıkmaktan yana değil” şeklinde konuşmuştu.

Gref, kötüleşen Türk-Rus ilişkilerinin 2016’ta düzeleceğini söylemişti. Gref, konuyla ilgili iyimser olduğunu vurgulayarak şunları belirtmişti: "Ben 2016 yılı için iyimser tahminde bulunuyorum. İnanıyorum ki olumsuz gelişmelerin en üst boyutu bu yılda kalacak. Gelecek yıl gerginlik azalacak."