Rusya, turizm acentelerinin Türkiye turlarına göz açtırmıyor

522

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketicileri Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), bölgesel seyahat acentelerinin Türkiye’ye yönelik tur satışı yapmadıklarından emin olmak için denetleme yaptıklarını açıkladı. Rospotrebnadzor basın sözcüsü Anna Sergeyeva, “Lokal olarak bu tür denetimlerin gerçekleştirildiği doğrudur.” dedi.

Sergeyeva, Türkiye’ye tur satışı yapan firmaların cezalandırılacağını sözlerine ekledi. Rospotrebnadzor yetkilisi ayrıca İnternet sitelerinde Türkiye’ye tatil reklamı bulunan seyahat acentelerinin da, bu da bir promosyon olarak değerlendirileceği için, yasak olduğunu vurguladı.

Rusya ve Türkiye arasında uçak krizinin patlak vermesinin ardından Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Türkiye'ye tatil turu satış yasağı getirmişti. Rosturizm, 19 Türk turizm şirketi Federal Kayıt listesinden çıkardığını duyurmuştu.

Öte yandan Rosturizm’den önceki gün yapılan açılamada ise, yönetimlerinde Türk vatandaşlarının bulunmadığını ispatlayan turizm şirketlerinin Rusya'da yeniden çalışmaya başlayabileceği belirtilmişti.