Moskovalılar için “Türk malı ihbar hattı” kuruldu

364

Türkiye ile yaşanan uçak krizinin ardından bazı Türk mallarına karşı yasak bazılarına ise sıkı denetim getiren Rusya’nın başkenti Moskova’da, “Türk malları için ihbar hattı” kuruldu. Moskovalılar, kurulan bu hat üzerinden marketlerde veya pazarlarda yasalara aykırı şekilde satılan Türk mallarına ilişkin şikayetlerini doğrudan iletebilecek.

İhbar hattı, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketicileri Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) tarafından daha çok satışı yasak olan Türk ürünlerinin bildirilmesi için kuruldu. Hattın, ithalatı yasak olan Türk malı ürünler için kullanılacağını açıklayan Rospotrebnadzor, vatandaşlardan yasaklı olan ürünleri 8-495-785-37-41 numaralı telefona ihbar etmelerini istedi.

Şikayetler hafta için ilk 4 çalışma gününde Moskova saatiyle 09:00 - 18:00 saatleri arasında çalışacak. Cuma günleri ise 09:00 - 16:45 arası açık olacak.

Vatandaşlar ayrıca ihbarlarını bizzat kurumun iletişim bürolarına gelerek iletebilecek. Bir diğer ihbar kanalı ise e-posta yoluyla olacak. Şikayetler uprav@77.rospotrebnadzor.ru posta adresine yapılabilecek.

Rospotrebnadzor’dan yapılan açıklamaya göre söz konusu hat, hükümetin aldığı kararların uygulanması sağlamak için kuruldu. İhbar hattının amacının Rusya’nın ulusal güvenliğini sağlamak ve Rus vatandaşlarını illegal faaliyetlerden veya diğer suçlardan korumak ve Türkiye’ye karşı alınan ekonomik yaptırımların uygulanmasını sağlamak olarak amaçlandı.

Rusya, uçak krizinin ardından 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere bazı Türk ürünlerinin ülkeye girişini yasaklamış, bazı ürünler için de sıkı denetimler getirmişti.