Rusya bu yıl yeni dış borç veremeyecek

185

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak, 2016 yılı bütçesinde yaşanan zorluklarından dolayı Rusya hükümetinin diğer ülkelere dış borç veremeyebileceğini açıkladı. Storçak, “Bugün, rusya hükümetinin yeni dış borç verme kararı alma şansını çok az görüyorum. Bütçede ciddi sıkıntılar var. Yeni borç verme yükümlülüğümüze bir ara vermek zorunda kalmamız son derece objektif bir durum olacaktır.” dedi.

Geçen yıl Rusya’nın yeterince çok sayıda kredi anlaşması imzaladığının altını çizen bakan yardımcısı, kendi üzerlerine çok büyük yükümlülükler aldıklarını söyledi. Storçak, “Verdiğimiz kredilerin yükümlülüklerini yerine getirmemek, aldığımız kredilerin yükümlülüklerini yerine getirmemekten daha utanç verici bir durum. Kredi veren için daha utanç bir şey olamaz” şeklinde konuştu. Storçak ayrıca, bugünkü Rusya bütçesi şartlarına göre yabancılara kredi vermenin riskleri artıracağını ve ileride bu yükümlülükleri yerine getiremeyebileceklerini belirtti.

İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların dün kaldırılmasının ardından gündeme gelen Rusya’nın İran’a kredi vermesine de değinen Storçak, görüşmelerin sürdüğünü, fakat nihai bir anlaşmaya varılmadığını ifade etti. Storçak ayrıca, Ukrayna’dan, Rusya’ya olan 3 milyar dolar borcuyla ilgili herhangi bir ödeme teklifi almadıklarını hatırlattı.