Rusya’da bir “Türk malı ihbar hattı” da Lipetsk bölgesinde kuruldu

157

Rusya’nın başkenti Moskova’da satışı yasak olan Türk mallarının bildirilmesi için kurulan ihbar hattının bir benzeri de Lipetsk bölgesinde kuruldu. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketicileri Koruma Kurumu’nun (Rospotrebnadzor) Lipetsk bölgesindeki şubesinden yapılan açıklamada satışı yasak olan Türk ürünlerinin bildirilmesi için ihbar hattı kurulduğu belirtildi.

Rospotrebnadzor, hattın amacının Rusya hükümetin aldığı kararların uygulamak olduğu belirtildi. Ayrıca Rusya’nın ulusal güvenliğini sağlamak ve Rus vatandaşlarını illegal faaliyetlerden veya diğer suçlardan korumak ve Türkiye’ye karşı alınan ekonomik yaptırımların uygulanmasını sağlamak da ihbar hattının amaçları arasında sayıldı.

İhbar hattı, dün Moskova’da kurulduğu açıklanana ihbar hattıyla aynı işlevi görecek.

Rus vatandaşları, yasaklı olan ürünleri 27-25-98 numaralı telefona ihbar edebilecek. Şikayetler hafta için ilk 4 çalışma gününde yerel saatle 08:00 - 17:00 saatleri arasında çalışacak. Cuma günleri ise 08:00 - 15:45 arası açık olacak.

Vatandaşlar ayrıca ihbarlarını bizzat kurumun iletişim bürolarına gelerek iletebilecek. Bir diğer ihbar kanalı ise e-posta yoluyla olacak. Şikayetler saneps@lipetsk.ru posta adresine yapılabilecek.

Rusya, uçak krizinin ardından 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere bazı Türk ürünlerinin ülkeye girişini yasaklamış, bazı ürünler için de sıkı denetimler getirmişti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da da dün “Türk malları için ihbar hattı” kurulduğu açıklanmıştı. Moskovalılar, kurulan bu hat üzerinden marketlerde veya pazarlarda yasalara aykırı şekilde satılan Türk mallarına ilişkin şikayetlerini doğrudan iletebiliyor.