Uluslararası gemi turları, Türkiye duraklarını iptal ediyor

413

Seyahat programlarında Türkiye limanları da bulunan bazı büyük uluslararası gemi turu operatörleri, programlarından Türk limanlarını çıkarmaya başladı. Üç büyük gemi turu operatörü olan Crystal Cruises, Celebrity Cruises ve Royal Caribbean International daha önce programda bulunan Türk limanlarına 2016 yılı içinde uğramayacaklarını duyurdu. İptallerin gerekçesi olarak ise güvenlik endişesi gösteriliyor.

2015 yılında gemi turlarının önemli duraklarından olan Tunus’ta bir müzede gerçekleştirilen terör saldırısı ve son olarak Sultanahmet’te terör örgütü IŞİD tarafından turistleri hedef alan terör saldırısının ardından gemi turu şirketleri programlarında değişikliğe gitti.

Crystal Cruises şirketine ait Crystal Symphony gemisi, bu yıl İstanbul’a uğramak yerine Atina ve Rodos adasına demirleyecek. Aynı şekilde şirketin Crystal Esprit adlı gemisi de Türk limanlarına uğramayacak.

Bir diğer gemi turu operatörü Celebrity Cruises de Eylül 2016’da İstanbul’da limanlama planını değiştirdiğini duyurdu. Şirket, İstanbul yerine başka bir ülkede durulacağını açıkladı.

Royal Caribbean International ise Türkiye rotasını tam olarak değiştirmediğini; ancak gidilmesinin de netleşmediğini duyurdu. Şirket, Türkiye’deki gelişmelerin yakından takip edildiğini ve duruma göre bir karar alınacağını bildirdi.