Rusya’da silahlı baskına uğrayan Merinos, üretimine tekrar başlayacak

309

Türkiye ve Rusya arasındaki uçak krizinin ardından Rostov na Donu şehrindeki fabrikası silahlı baskına uğrayan Merinos şirketi, çalışmalarına yeniden başlıyor. Aralık 2015’te üretimini durduran şirketin, Rus makamlarının yaptığı incelemelerin ardından yeniden çalışmalarına başlayacağı bildirildi.

Bölge valisi Vasily Golubev, Merinos ile ilgili konunun çözüme kavuştuğunu açıkladı. Konunun Rusya Sanayi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ile görüşüldüğünü açıklayan Golubev, yapılan incelemelerin de 10 yıl önce yapılmış olan yatırımlarla ilgili olduğunu aktardı.

Türk halı üreticisi Merinos'un Rusya'nın Rostov na Donu şehrindeki fabrikası, 24 Kasım’da patlak veren uçak krizinin ardından 2 Aralık günü güvenlik görevlisi olduğu iddia edilen kişiler tarafından basılmıştı. Şirketin Rus Müdürü Svetlana Zimina fabrikayı Rus makamların sıkça denetleme yaptığını, ancak bu sefer olay denetimden ziyade baskını andırdığını açıklamıştı.

Fabrikada yönetici kadrosunda Türk vatandaşı 9 kişinin çalıştığını belirten Rus müdür, “Onların elinde gerekli tüm evrak ve çalışma izinleri de var. Buna rağmen bize ulaşan bilgiye göre Rusya’dan sınır dışı edileceklermiş. Neye istinaden kimse bilmiyor.” demişti. Merinos fabrikasında ayrıca 450 Rusya vatandaşının da çalıştığı bildirilmişti. 9 Türk çalışan ise sınırdışı edilmişti.

Yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan Vali Yardımcısı Mikhail Chernyshev, o gün yaşanan baskının Rusya’daki yabancı vatandaşların yerlerinin doğru tespit edilmesine yönelik bir çalışma olduğunu kaydetti.

Şirketin hukuk bürosundan Igor Stepanov da sınırdışı edilen Türk asıllı 9 Merinos çalışanın, aldıkları vizeye uygun yerde olmadıkları gerekçesiyle sınır dışı edildiklerini kaydetti.