Otomotivci, Rusya pazarını kaybedince İran'a yöneldi

191

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tedarik sanayisinin 2015 yılını, 2016 yılı hedeflerini, sektörel tahminlerini ve ambargonun ardından hareketlenmeye başlayan alternatif İran pazarını değerlendiren bir toplantı gerçekleştirdi.

İran pazarına ilişkin öngörülerde bulunan TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Otomotiv tedarik sanayii olarak, mevcut yapımızı güçlendirerek, böylesine büyük bir potansiyel içeren İran pazarındaki fırsatları değerlendirebilecek kapasiteye ulaşmamız gerekiyor.” diye konuştu. Rusya ile yaşanan siyasi krizden diğer sektörlere göre daha az etkilendiklerini vurgulayan Dudaroğlu, “Rusya ile oluşan pazar boşluğunu İran ile kapatabiliriz. TAYSAD olarak İran'ı mercek altına aldık.” dedi.

Otomotiv sanayiinin 2015 performansıyla ilgili konuşan Dudaroğlu, “2014'te yaklaşık 22,7 milyar dolar olan ihracatımız, 2015'te yaklaşık 21,6 milyar dolara gerileyerek, yüzde 5'lik düşüş yaşadı. İhracat değerlerinde geçtiğimiz yıla göre eksi yönde bir hareket gözlense de, bunu kur farkı ile açıklamak mümkün. Miktar bazında artış görülürken; döviz kuru kaynaklı bir gerileme söz konusu. Üretim rakamlarımızda yüzde 16'lık artış ile 1,3 milyon adedi aşarken, pazarın da 1 milyon sınırını aşması memnuniyet verici bir gelişme oldu.” ifadelerini kullandı.

ŞUBATTAKİ FUAR İÇİN İRAN'DAN DAVET GELDİ

TAYSAD'ın geçtiğimiz günlerde İran'daki paydaş kurum IAPMA (İran Otomotiv Parça Üreticileri Derneği) temsilcileriyle bir araya gelindiğini ileten Dudaroğlu, ambargonun kalkmasıyla, şubatta ilk kez uluslararası katılım ile yapılacak İran Uluslararası Otomotiv Endüstrisi Konferansı'na davet edildiklerini söyledi. Dudaroğlu, 2016'da toplam araç üretiminin yaklaşık 1,4 milyon, pazarın 900-950 bin adet seviyesinde, ihracatın ise 23 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesinin tahmin edildiğini belirtti.