Rusya, ekonomik kalkınma için stratejik eylem planı hazırlıyor

112

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2019 yılına kadar geçerli olacak kısa ve orta vadeli stratejik eylem planı hazırlayacaklarını açıkladı.

Maliye Bakanlığı'nın toplantısında konuşan Siluanov, bütçe harcamalarının yeni ekonomik koşullara göre düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Rus ekonomisinin yeniden yükselişe geçmesi için devletin imkanları dahilinde hükümetin yeni strateji belirlemesi gerektiğini belirten Siluanov, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'ndan oluşan ekonomi blokunun yeni strateji için öneriler sunacağını kaydetti.

Maliye Bakanlığı'nın 2016 yılında ekonomideki gelişmelere ani tepki vermek için öneri hazırlamaya başladığını söyleyen bakan, 2017, 2018 ve 2019 yıllarına yönelik önlemlere ise yılın ikinci yarısında karar vereceklerini belirtti.

'YAPISAL REFORMLARA İHTİYAÇ VAR'

Diğer taraftan Siluanov, ekonominin yeniden kalkınması için yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu vurguladı. 2008-2009 yılında yaşanan krize kıyasla bugün daha zor şartlarla karşı karşıya olduklarını belirten bakan, "Bu nedenle yapısal reformlara ihtiyaç var. Bütçe politikası ve mali düzenleme ile ilgili önlemlerin tümü, bu zor süreçte ekonomide istikrarı sağlamaya yönelik" ifadelerini kullandı.

Bu arada Siluanov, bütçe açığının GSYİH'ye oranının yüzde 2 ila 3'ten daha yüksek olmasına müsaade edemeyeceklerinin de altını çizdi.