'Rus uçağını düşürmenin faturası ağır olacak'

364

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'na (TÜSES) göre en fazla kayıp büyük oranda gıda, turizm, inşaat, konut ve perakende sektörlerinde yaşandı. İnşaat hizmetlerinde ise zayiatın 3,5 milyar doları bulacağı belirtiliyor.

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı(TÜSES), Türkiye ve Rusya arasındaki uçak düşürme krizinin olası ekonomik sonuçlarına ilişkin bir rapor yayınladı. Buna göre, uçak krizi büyük oranda gıda, turizm, inşaat, konut ve perakende sektörlerinden kaynaklı olarak, Türkiye'ye yılda 11 milyar dolardan fazla gelir kaybettirecek.

Türkiye 24 Kasım 2015'de Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesinin faturası ekonomiye ağır oldu. TÜSES'in raporuna göre Türkiye ve Rusya Federasyonu'nun 2014 dış ticaret rakamları, Türkiye'nin 84,5 milyar dolar dış ticaret açığı verirken Rusya Federasyonu'nun, ABD ve Avrupa Birliği'nin ekonomik ambargosuna rağmen 211 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğine işaret etti. Türkiye aleyhine aşağı yukarı 20 milyar dolarlık bir dış ticaret açığı vardı. Yani Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile olan dış ticaret açığı toplam dış ticaret açığının aşağı yukarı yüzde 23'ünü oluşturdu. Toplam ticaret açığı 2011-2014 aralığında 18-20 milyar dolar seviyesine oturdu.

Türkiye'nin Rusya Federas-yonu'na olan ihracatı, Rusya'nın toplam ithalatı içinde yüzde 2 civarında iken Rusya'nın Türkiye'ye ihracatı Türkiye'nin toplam ithalatının içinde yüzde 10,5. Rusya, 30 Kasım 2015'te aldığı karar ile beyaz et ve çeşitli yaş meyve, sebze ve narenciye ürünlerinin Türkiye'den ithalatına kısıtlama getirdi. Bu ürünlerde Türkiye'nin toplam ihracatı 3 milyar 270 milyon dolar iken Rusya Federasyonu'na olan kısmı 932 milyon dolar olup, ilgili kalemlerde Türk dış ticaretinin yüzde 28,5'luk bir kayba uğrayacağı

TÜRKİYE'YE 328 MİLYON DOLARA PATLADI

Türkiye toplam doğalgaz ithalatının yaklaşık yüzde 54'ünü Rusya'dan gerçekleştiriyor. Halihazırda dondurulduğu bildirilen Akkuyu nükleer santrali, Mavi Akım projesi gibi projeler enerji başlığı altında iki ülke arasında görüşülmekteydi. Raporda konuyla ilgili olarak, “Botaş, Gazprom ile doğalgaz fiyatı konusundaki anlaşmaya varılmış olan yüzde 10,25 indirimin, Gazprom tarafından çeşitli bahanelerle uygulamaya alınmaması nedeniyle, konuyu Uluslararası Ticaret Odası'na götüreceğini açıkladı. İki ülke arasındaki gerginlik nedeniyle bu indirimin uygulamaya sokulması zor gözüküyor ve ekonomik boyutu 328 milyon dolar mertebesinde.” denildi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİNİN BEDELİ AĞIR

TÜSES raporunda, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir'e göre yurt çapında yaşanan bir saatlik elektrik kesintisinin doğurduğu ekonomik kaybın 100 milyon dolar olduğuna, TÜİK'e göre sadece sanayi üretiminde 31 Mart 2014'te yaşanan 6 saatlik kesintinin ekonomik etkisinin ise 293 milyon TL'yi bulduğuna dikkat çekildi. Raporda, doğalgaz kaynaklı elektrik kesintilerinin GSMH üzerindeki etkisinin en düşük ihtimalle günlük 1-1,5 milyar dolar olacağı belirtildi.