Rus uzman: Ekonominin gelişmesi için Türkiye yaptırımı kaldırılmalı

744

Ünlü Rus ekonomist Konstantin Sonin, Rusya ekonomisinin kurtaracak dört maddeyi açıkladı. Sonin’e göre ilk adım Türkiye ve Ukrayna’ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması.

Chicago Üniversitesi’nde çalışan Sonin’in açıkladığı dört maddeyi uygulamadan normal ekonominin gelişmesi mümkün değil. Sonin’e göre Türkiye ve Ukrayna’ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımlar, Rusya’da gıda fiyatların artmasını tetikliyor. Uluslararası ticaret olmadan ekonominin büyümeyeceğinin altını çizen Sonin, bu nedenle ilk adım olarak yaptırımlar kaldırılmasını tavsiye etti.

İkinci adım ise kısa vadede ülkenin krizden çıkması için plan yapabilecek “gerçek ve etkili” başbakan atanmalı. Sonin’e göre petrol pahalı olduğu dönemde Rusya Federasyonu, başbakan olmadan da varlığını sürdürebilir. Ancak şimdi ise tam bir uzmana ihtiyaç var. Sonin, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev yerine aday olarak Aleksey Kudrin, Mihail Hodorkovskiy, Sergey Sobyanin ve Mihail Abızov gibi isimleri teklif etti.

Üçüncü adım, savunmaya ayrılan bütçeyi azaltmak. Verilere göre Rusya bütçesinin yüzde 40’ı savunmaya harcanıyor. Böylece tasarruf edilen paraların bir kısmını emekli maaşlara, sağlığa ve eğitime ayırmak gerekiyor. Sonin’e göre bu er yada geç gerçekleşecek.

Sonin’e göre son adım ise yönetimde yolsuzluk yapanları görevden almak. Sonin, bu kişilerin yönetimde bulunması yatırımcıları ürküttüğünü iddia etti.