Medvedev doğruladı; Rus hükümeti yeni bir kriz planı oluşturmak üzere toplanıyor

220

Petrol fiyatlarının düşmesi ve rublenin değer kaybetmesi ile zor günler geçiren Rusya’da hükümet, krize karşı yeni bir hareket planını oluşturmak üzere yarın toplanıyor. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, yarın yapılacak toplantıda dayanıklı bir sosyoekonomik kalkınma şartları için yeni bir plan oluşturulmasını görüşüleceğini söyledi.

Moskova’da 2016 bütçesi için gerçekleştirilen bir toplantının açılışında konuşan Medvedev, “Dayanıklı bir sosyoekonomik kalkınma şartları için yeni bir hareket planı oluşturma başlamalıyız. Yarın bu konuda görüşeceğiz ve bu planın nasıl formüle edilmesi konusunda ilk tahminleri değerlendireceğiz.” dedi.

Geçtiğimiz hafta medyaya yansıyan haberlerde Rusya hükümetinin, ekonomik krizle başa çıkabilmek için yeni bir anti kriz planı oluşturduğu bildirilmişti. Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan planın, devlet şirketlerinin gizliliğini ve ticaretteki payının azalmasını, küçük ve orta ölçekli şirketlere hükümet desteği, hukuki ve kolluk güçleri sisteminde bazı düzenlemeler öngördüğü belirtiliyordu.

Medvedev, bu açıklamasıyla yeni bir kriz planı üzerinde çalışıldığını da doğrulamış oldu.