Rusya’ya ilk süt ihracatını gerçekleştiren Türk firması Aynes, iflas erteleme istedi

660

Denizli'nin en büyük süt işleme tesislerinden birisi olan Aynes Gıda içinde bulunduğu mali koşullar nedeniyle iflas ertelemesi talebiyle mahkemeye başvurduğunu duyurdu. Aynes, Türkiye'nin 500 büyük şirketi arasına girmiş, okul sütü ihalelerini almış, AB ve Rusya'ya süt ihracat iznini almış ve ilk süt ihracatını gerçekleştirmişti.

Denizli'ye bağlı Acıpayam İlçesi Aligöz Mevkii'nde bulunan şirketin KAP'a yaptığı açıklamada: "Şirketimizin içinde bulunduğu mali koşullar nedeniyle şirketimizin iflasının ertelenmesi talebiyle 26/01/2016 tarihinde dava açılmış olup Acıpayam Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Esas No: 2016/29 ile 27/01/2016 tarihinde alınan ara karar uyarınca, Şirket hakkında yapılmış veya yapılacak icra takipleri ile ihtiyati haciz ve tedbir uygulamalarının İİK. 179-a uyarınca tedbiren durdurulmasına dair karar verilmiştir. İçinde bulunulan durumun en kısa zamanda çözümlenmesi için şirketimize önemli katkı sağlayacağına inandığımız şirketlerle ortaklık görüşmelerine devam edilmektedir." denildi.

Denizli'nin Acıpayam İlçesi'nin Aligöz Mevkii'nde 1985 kurulan Acıpayam Yem Fabrikası'nın 1993 yılında özelleştirilmesinin temelleri atılan Aynes Gıda, 1997 yılında süt üretimine başladı. Bölgede süt üreticiliğinin geliştirilmesi için önemli projelere imza atan, köylülere sütün hijyenik ortamlarda korunması için eğitimler veren şirket giderek büyüdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2008 yılında ve 2014 yılında et tesislerinin iki kez açılışlarını yaptığı Aynes, Türkiye'nin 500 büyük şirketi arasına girmiş, okul sütü ihalelerini almış, AB ve Rusya'ya süt ihracat iznini almış ve ilk süt ihracatını gerçekleştirmişti.