Rusya'ya ihracat 3 milyar dolara iner

177

Avrupa ve Amerika ile Rusya arasında karşılıklı ambargoların uygulandığı son iki senelik dönemde sık sık Türkiye'nin Rusya'ya 100 milyar dolar ihracat yapabileceği söylenmişti.

Ancak 2014'te 6 milyar dolar olan Rusya'ya ihracat 2015'te 5 milyara geriledi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, uçak krizinden sonra Rusya'da tüm sınır ve iç gümrüklerde Türk ihracat ürünlerine karşı senkronize bir hareket başladığını belirterek, “Mal hareketleri durmuş vaziyette. Mal taşıyacak arkadaşların belgeleri de verilmiyor. 2016'da taşıma kaybımız yüzde 30'u geçer. İhracatın da 3-3,5 milyar dolara kadar düşeceğini tahmin ediyoruz.'' dedi.

Türk ihraç mallarını taşıyan Türk ve yabancı plakalı araçların Rusya'ya girişte engellendiğini, iç gümrüklerde hiçbir alıcı şirketin mallarını gümrükten çekemediğini anlatan Nuhoğlu, ‘‘Rusya, Ocak 2016'dan itibaren Türkiye'ye vize uygulamasını yeniden başlattı. Türk sürücülerin Rusya'ya girip, giremeyeceği belirsizdir. 2016'da hiçbir Türk sürücü vize alamamıştır.'' açıklamasını yaptı. Türk araçları Rusya'ya 2014'te 13.733 ikili taşıma yaparken, bu 2015'te yüzde 15 azalarak 11.620'ye düştü. 24 Kasım'da Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan sürecin asıl etkisinin marttan sonra ilk çeyrek bilançolarında net olarak görüleceğini anlatan Nuhoğlu, “2015'i değerlendirirken son iki ay bütün seneyi farklı bir boyuta taşıyacaktır. Daha onun etkisini ölçemedik, marttan sonra tekrar değerlendirmemiz gerekecektir. Birçok olay yaşadık, bütün stratejik planların yeniden dizayn edilmesi gerekli.'' şeklinde konuştu.

Orta Asya ülkelerine ulaşmamızı da engelliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatlarına rağmen, Rus bürokratların Rusya üzeri transit taşımalarda kullanılacak 1000 belgeyi vermediğini belirten Nuhoğlu, ‘‘Rusya üzerinden 10 bin transit geçişimiz var. Türk taşımacılarının Kazakistan, Azerbaycan, Tacikistan ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerine ulaşımı engellenmektedir. Sadece Rusya üzerinden ulaşılabilen Moğolistan'a ihracatımız durma noktasına gelmiştir.'' diye konuştu.