Rusya'ya meyve sebze ihracatı çakıldı

619

Uçak krizi sonrası Rusya'nın uyguladığı ambargo sebebiyle ocak ayında Rusya'ya yaş meyve-sebze ihracatı yüzde 87 geriledi. Tarım sektörü ihracatı, Rusya'daki gerileme yüzünden 1, sıradan 3. sıraya düştü. Rusya'nın giriş kapısı olan Ukrayna'ya meyve-sebze ihracatında ise artış gözlendi.

Sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının 24 Kasım 2015'te Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kriz ihracat verilerine yansımaya başladı. Rusya'nın 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla Türkiye'den aldığı tarım ürünlerine ambargo uygulaması sonucu yaş Meyve Sebze ihracatında rekor düşüş yaşandı.

Yasağın yürürlüğe girdiği ilk ayda Rusya'ya yaş meyve sebze ihracatı yüzde 87 azaldı. Ocak ayında Rusya'ya sadece 10,9 milyon dolarlık ihracat yapılabildi. Geçen yıl ocak ayında Rusya'ya 128,2 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihraç edilmişti. Geçen yılın ocak ayında 82 bin 864 ton olan ürün ihracatı bu yılın aynı döneminde yüzde 88 gerileyerek 15 bin 882 tonda kaldı. Rusya'ya ihracatın azalması, sektörün ticaretindeki dengeleri de değiştirdi. Yıllardır ilk sırada yer alan ve yıllık 1 milyar dolara yakın tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirilen Rusya, krizden sonra üçüncü sıraya düştü.

Irak'a 26,3 milyon dolar değerinde 64 bin 870 ton meyve sebze ve narenciye ürünleri ihraç edildi. Komşu Irak'a da geçen yıla göre ihracat yüzde 41 azaldı. İkinci sırada yer alan Ukrayna'ya yapılan ihracat artışı ise dikkat çekiyor. Rusya'ya giriş kapılarından biri olan Ukrayna'ya yaş meyve sebze ihracatı değer bazında yüzde 27, miktar bazında ise yüzde 43 artış yaşandı. Ukrayna, Türkiye'den Rusya yasağının devreye girdiği ocak ayında 18 milyon dolar değerinde 33 bin 795 ton ürün aldı. Ukrayna'ya geçen yılın ayın ayında 14,2 milyon dolarlık 23 bin 691 ton tarım ürünleri satılmıştı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, yılın ilk ayında Batı Akdeniz'den en fazla ihracat yüzde 42,6 artış ve 17 milyon 278 bin 992 dolar ile Çin'e gerçekleştiğini söyledi. İkinci sırada Almanya, üçüncü sırada Ukrayna'nın yer aldığını vurgulayan Satıcı, “Rusya, 5 milyon 514 bin 245 dolar ihracat ve yüzde 75,1 düşüşle listenin dördüncü sırasında yer aldı.” dedi.

Narenciye ihracatı da düştü

Kış aylarında yoğun olarak ihracat yapılan narenciye ürünlerinde de ciddi azalma oldu. Toplam narenciye ihracatı yüzde 38 azalarak 81,5 milyon dolara geriledi. Geçen yılın ocak ayında 241 bin ton olan narenciye ihracatı bu yılın aynı döneminde 158 bin tona geriledi. Limon ihracatı yüzde 26 düşerek 26,2 milyon dolara, mandalina ihracatı yüzde 46 azalarak 23,9 milyon dolara, portakal ihracatı ise yüzde 45 kayıpla 21,3 milyon dolara indi. Narenciye ihracatında ilk sıradaki Rusya'nın yerini Irak aldı. Rusya ise 4. sıraya geriledi. Rusya ile yaşanan kriz ihracatçı birliklerinin yaş meyve sebze ihracat rakamlarına da yansıdı. Rusya'ya en fazla ihracat yapan birliklerden Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin dışsatımı yüzde 38 oranında azalarak 81,5 milyon dolara indi. Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin ihracat rakamı ise yüzde 45 oranında azalarak 26,6 milyon dolara, Ege İhracatçı Birlikleri'nin yaş meyve sebze ihracatı ise yüzde 11 oranında azalarak 6 milyon dolarak kadar geriledi.

İsrail'e rekor ihracat artışı

Yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirilen ülkeler arasında en fazla artış, son zamanlarda Türkiye ile yakınlaşan İsrail'e yaşandı. İsrail'e yaş meyve sebze ihracatı yüzde 4 bin 44 ile rekor oranında arttı. İsrail'e yılın ilk ayında 2,7 milyon dolar değerinde 2 bin 728 ton yaş meyve sebze ihraç edildi. Geçen yılın aynı ayındaki ihracat ise sadece 66 bin dolar ve 54 ton civarındaydı.

Domates ihracatı yüzde 71 geriledi

Rusya'nın en fazla aldığı tarım ürünü olan domates ihracatında da büyük düşüş yaşanıyor. Yılın ilk ayında Türkiye'den yapılan domates ihracatı yüzde 71 oranında azalarak 10,8 milyon dolara geriledi. Geçen yıl ocak ayında yapılan domates ihracatı 37,4 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.