Medvedev’den tasarruf çağrısı: Yeni kamu binası inşa edecek gücümüz yok

451

Petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı ekonomik açıdan zor günler geçiren Rusya’da Başbakan Dmitri Medvedev, bir dizi ekonomik tedbir ve tavsiye kararını açıkladı. Rusya’nın yeni kamu binası inşa edebilecek durumda olmadığını söyleyen Medvedev, devlet şirketlerine de fahiş harcamalardan kaçınma çağrısı yaptı.

Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitri Medvedev, partisi Birleşik Rusya’nın bugün gerçekleştirilen 15’inci Kongresi’nde konuştu. Rusya ekonomisini değiştirmek için petrol fiyatlarının düşük olduğu dönemden yararlanılması gerektiğini söyleyen Medvedev, “Bu sıkıntılı zamandan mutlaka faydalanmak ve ekonomik yapıyı değiştirmek gerekiyor.” dedi.

Rusya’nın en iyi durumda olmasa da en kötü durumda da olmadığını savunan Medvedev, “Şu anda ’Eğer yaşadığımız sıkıntılar olmasaydı, herhalde o zaman tüm bunları akıl etmemiz gerekecekti’ demek çok memnun edici.” dedi. Düşük petrol fiyatlarının Rusya’yı engellediğini belirten Medvedev, “Fakat, eğer petrol fiyatları tekrar önceki seviyesine çıkarsa, ekonomik faktörlere kendi inanç ve duruşuyla karşı koymak için insanın iradesi her zaman kuvvetli olmuyor. Petrol 140 dolar olsa, herkes tekrar rehavete kapılacak ve ‘hiçbir şeye karışmıyoruz, her şey normal, böyle ‘iyiyiz’, çeşitli fonlar oluşturabiliriz’ diyecek. Aynen böyle olacak.” şeklinde konuştu.

Rusya ithalat politikasındaki değişim hakkında konuşan Medvedev, “Bu, sadece tüm döviz ürünlerini atıp kendimi ürünlerimizi üretme, aynı zamanda düşük kalitede üretme hedefi değil. Hedef tamamen farklı. Bizim amacımız uluslararası piyasalarda rekabet edebilecek olan kendi ürünlerimizi üretmemizdir. İthalatta değişim işte budur.” dedi. Başbakan Medvedev, bu hedefe ulaşılması durumunda Rusya’nın tamamen farklı bir ekonomisi olacağını ifade etti.

YENİ KAMU İNŞAATLARI BAŞLAMAMALI

Yeni kamu binalarının inşasının ertelenmesi gerektiğini belirten Medvedev, “Şu anda karşılayamadığımız bir başka bütçe kalemi var. Yeni kamu binaları inşa edilmesinden bahsediyorum. Tüm hükümet yetkililerine sesleniyorum: Şimdilik yeni ofisleri unutalım. Emin olun ki bu heyecan verici bir konu; ama bu harcamalar şu an için etkin olmaktan çok uzak. Şu an bunlardan tamamen uzak durmalıyız.” diye konuştu.

MİLLETVEKİLLERİNE TAZMİNAT ALMAYIN TAVSİYESİ

Kongre konuşmasında partisinin milletvekillerine de seslenen Medvedev, yaklaşan seçimlerden sonra milletvekillerin görevlerinin erken sona erecek olmasından dolayı hak ettikleri maaş tazminatlarından feragat etmelerini istedi. Rus Başbakan, “Birleşik Rusya’dan Duma’da yer alan milletvekillerinin seçim tarihinin değişmesinden dolayı milletvekilliklerinin erken sona erecek olmasından dolayı hak edecekleri tazminatları talep etmemeyi tercih edebileceklerine inanıyorum.” dedi.

Konuşmasında devlete bağlı şirketlere de seslenen Medvedev, fahiş harcamalarını kısmalarını istedi. Medvedev, “Gereksiz harcamalardan kaçınmak gerekli. Umarım sözlerimi özellikle kamu ortaklıkları ve devlet şirketleri duymuşlardır.” diye kaydetti.

Medvedev, konuşmasında yaklaşan seçimlerde bazı milletvekili adaylarının yeni para basımı yapılacağı gibi vaatlerde bulunmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi.