Kastamonu Entegre, krize rağmen üretimini her geçen gün artırıyor

928

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde Hayat Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren Kastamonu Rusya, faaliyete başladığı günden (Eylül 2014) bu yana üretim miktarını sürekli artırıyor.

Avrupa’nın en büyük MDF tesisine sahip olan şirketin Alabuga’daki tesisinde yılda 20 milyon m² laminat parke, 565 bin m³ ise MDF/HDF üretiliyor. Aynı lokasyonda, ikinci MDF tesisini kurmak, ve laminat parke üretim kapasitesini artırmak için geçen yıl çalışmalara başlandı.

İlave 130 milyon USD yatırım ve 485 bin m3/yıl MDF kapasitesi ile bu yatırım 2016 yılının ilk yarısında tamamlandığında, Alabuga MDF tesisleri toplam 1.050.000 milyon m3 MDF üretim kapasitesi ve 40 milyon m2 Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesi ile, tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri olacak.

Böylece Kastamonu, Rusya’nın en büyük MDF üreticisi konumuna gelerek MDF ürününde, Rusya’da %30 pazar payına ulaşacak.

Rusya pazarına göre kendini adapte eden firma ürettiği ürünlerin üçte ikisini Rusya’ya satıyor. Kalan üçte birlik pay ise Avrupa ve Asya ülkelerine ihraç ediliyor. Firmanın ulaşımı kolay coğrafi konumu ve taşımacılık için elverişli sistemi, Floorpan markasının her geçen gün satış coğrafyasını genişletmesini sağlıyor.

Tataristan’da faaliyet gösteren fabrikalarda planlı olarak üretim temposunu artırdıklarını ve Rusya’da satış alanını sürekli genişlettiklerini belirten Floorpan Satış Müdürü Vladimir Krivtsov, “Yerimizde durmuyoruz. Sürekli yeni laminat parke çeşitleri hazırlayıp üretiyoruz. Şuanda Floorpan markasına ait 52 çeşit ürün yelpazesi bulunuyor. Bu, ihracat için bize çok önemli avantajlar sağlıyor.” diye ifade etti.

Fabrikada hali hazırda faaliyet gösteren iki hat, toplamda 1080 levha/saat üretim kapasitesine sahip. Faaliyet gösteren hatlarda 31, 32 ve 33. sınıf ürünler hazırlanıyor.

resim tanımı girin

KASTAMONU ENTEGRE

1969 yılında kurulan “KASTAMONU” Hayat Holding bünyesinde faaliyet gösteriyor. (Hayat Holding 1937 yılında kuruldu.) Ağaç MDF ve DSP üretimi üzerine yoğunlaşan firma laminat parke, ahşap kapı-panel ve ahşap tezgah üretimi yapıyor. Şuanda Türkiye’de 8 adet olmak üzere Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Rusya’da da birer üretim tesisine sahip firma, yıllık 4,55 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahip. Bu yüzde Kastamonu, Avrupa’nın en büyük 5 ahşap işleme şirketleri arasında gösteriliyor. Firmanın 2015 yılı cirosu ise 1,2 milyar dolar.

Kastamonu Entegre Web sitesi

Facebook / Twitter