Özyeğin’e Rusya’da banka sattıran uçak, düşen Su-24 uçağı değilmiş

586

Türk bankacılığının duayeni Hüsnü Özyeğin’in Rusya’daki bankasını satışa çıkarmasının ardındaki asıl nedenin Rusya’nın Temmuz 2014’te Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağını düşürmesine yönelik iddia olduğu öğrenildi. Hatırlanacağı üzere Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giden uçağın düşürülmesi sonucu 298 kişi yaşamını yetirirken, bu yolcuların 196’sının Hollanda vatandaşı olduğu açıklanmıştı. Peki bu olayın Özyeğin’in Credit Europe Bank Rusya’yı satışa çıkarmasıyla ilgili bağlantısı ne?

Öncelikle hemen şu bilgiyi verelim. Credit Europe, Rusya’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre yüzde 99.99 hissesi, Özyeğin’e ait olan Hollanda merkezli Credit Europe Bank’a ait. Hollanda ve Rusya’daki bankacıların verdiği bilgiye göre, söz konusu uçak kazasının ardından Hollanda otoriteleri, merkezi Hollanda’da bulunan ve Rusya’da da varlıkları olan şirketlere belli koşulları zorunlu tutuyor. Bankacıların verdiği bilgiye göre, oldukça sıkı olduğu bilinen Hollanda otoritesi, bu şirketlere özetle, ‘Bünyenizdeki Rusya varlıklarını ya satın ya da bilançonuzda yüzde 100 karşılık ayırın’ diyor. Credit Europe Rusya’nın, Haziran 2015 bilançosuna göre toplam varlıkları 1.8 milyar doları aşıyor. Bu rakamın Credit Europe Bank’ın bilançosu içinde çok büyük bir yer teşkil ettiğine dikkat çeken ve bilançoyu ciddi etkileyeceğini belirten bankacılar, bu nedenle bankacılık duayeni Özyeğin’in Rusya’daki bankayı satma kararı aldığını belirtiyor.

4.5 MİLYON BİREYSEL MÜŞTERİSİ BULUNUYOR

Rusya’da 115 şubesi bulunan Credit Europe Bank’ın 1 Ocak 2016 itibarıyla 4.5 milyon bireysel bankacılık müşterisi var. Bankanın ayrıca 1.600 kurumsal ve 14 binin üzerinde de KOBİ müşterisi bulunuyor.

‘HOLLANDA’DA OTORİTE ÇOK SIKI’

Sadece Hollanda’da 150 şubesi bulunan ve 11 ülkede faaliyet gösteren Credit Europe Bank’ın toplam varlıkları 8.5 milyar Euro’yu aşıyor. Hollanda’da özellikle bankacılık otoritesinin çok ‘sıkı’ olduğunu belirten bankacılar, benzer uygulamaların geçtiğimiz aylarda da görüldüğünü belirtiyor. Bankacılara göre, bu zorunluluk olmasaydı, Hüsnü Özyeğin, farklı sektörlerde de faaliyet gösterdiği Rusya’daki, 4.5 milyon müşterisi olan bankasını satışa koymayacaktı.

CREDIT EUROPE BANK'A OLEG TİNKOV TAKİP OLMUŞTU

İşadamı Hüsnü Özyeğin, Rusya’daki bankası Credit Europe Bank’ı (CEB), Rus mali polisinin baskıları yüzünden satma kararı alırken, (CEB) için talipliler arasında adı geçen ünlü Rus müteşebbis Oleg Tinkov, “CEB kaliteli aktifleri olan bir banka, kuşkusuz ilgileniyoruz” dedi.

RBK’ya konuşan Tinkov, satış konusunda henüz bir davet almadıklarını vurguladıktan sonra ilgisini açıkça dile getirdi ve “En önemlisi bizim böyle bir alımı yapabilecek imkanımız var. Pazarın bugünkü durumunda herkesin böyle bir imkanı yok” diye konuştu. CEB yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmadı.

TINKOFF BANK'IN DA SAHİBİ

Türk Rus'ta yer alan habere göre, 48 yaşındaki Oleg Tinkov, Timkoff birası ve restoran zincirleri ile 2000’lerin başından itibaren başarılı bir işadamı olarak sıyrılmıştı. Bira işini Sun Interbrew’e 200 milyon dolara satan Tinkov’un kişisel serveti, 2014’de Forbes tarafından 500 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. Tinkov, tüketici kredileri ve kredi kartı odaklı Tinkoff Bank’ın da sahibi.

Hüsnü Özyeğin’in kurucusu ve sahibi olduğu, Rusya’nın en büyük 50 bankası arasında bulunan Credit Europe Bank’ın satışının gündemde olduğu, Kommersant gazetesi tarafından dün kamuoyuna açıklanmıştı. Bankacılık çevresinin verdiği bilgiye göre, Rus mali polisinin süregelen baskıları nedeniyle satış kararı alan Özyeğin, Morgan Stanley şirketine satış yetkisi verdi.