Rusya, helal ürün sektörüne ağırlık verecek

214

Dubai’de gerçekleştirilen Gulfood Gıda Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Rusya Tarım Bakanlığı yetkilisi, Rusya’nın helal gıda sektöründe güçlenmeyi hedeflediğini belirtti. Yetkili, helal gıda pazarının çok geniş potansiyele sahip olduğunu ve Rusya’nın bu pazara daha fazla önem vereceğini söyledi.

Rus RT televizyon kanalına konuşan Tarım Bakanlığı yetkilisi, helal ürün ihracatını artırmak için BAE, Suudi Arabistan, İran, Irak, Fas, Kuveyt, Pakistan ve Mısır pazarlarını araştırdığını, dünyada helal ürün pazarının 500 milyar dolardan fazla olduğunu ifade etti. Yetkili, “Et üretimi yapan firmalar son yıllarda daha çok helal sertifikası almaya başladı. Şu anda helal sertifikası olan 20 büyük firma var ve bu firmalar 60’tan fazla çeşit helal ürün satıyor.” dedi.

Bakanlık yetkilisinin sözlerine göre Rusya’da en çok tüketilen helal ürünlerin başında beyaz et geliyor. Rusya’da üretilen 4,4 milyon ton beyaz etin 1,5 milyon tonu helal sertifikası taşıyor. Müslüman nüfusunun fazla olduğu ülkelere ise toplamda 500 bin ton beyaz et ihracatı yapılıyor. Yetkili ayrıca, Rusya’nın helal sığır eti üretimini de geliştirmeye devam ettiğini bildirdi.