Rusya'ya mal satamayan dericiler birer birer dükkân kapatıyor

326

Rusların en fazla rağbet ettiği ürünlerin başında deri geliyor. Türkiye'de ‘deri' denilince ilk akla gelen merkezlerden Zeytinburnu'ndaki deri esnafı, dükkânlarına birer birer kilit vuruyor. Ürünlerinin büyük bölümünü Rusya ve Ukrayna'ya sattıklarını hatırlatan esnaflar, uçak krizinin sadece esnafı değil, sektör çalışanlarını da vurduğuna dikkat çekiyor.

Rusya ile tırmanan gerilim deri firmalarına da darbe vuruyor. dericilik sektörünün kalbinin attığı İstanbul Zeytinburnu'nda bir bir kepenk indiren işletmeciler, kahvehanelerde zaman geçiriyor. Dericilerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Zeytinburnu'nda adeta yaprak kımıldamıyor. Kepenkler kapanıyor, dükkânlar tek tek boşalıyor. esnaf, sektördeki kötü gidaşatı Rusya'nın mali yaptırımlarına bağlıyor.

İşlerin azaldığına dikkat çeken Orfor Deri'den Talat Okan, şunları ifade ediyor: “Rusya'da mali durgunluğun ve uçak olayının ardından kepenk kapatıyoruz. Şu an önümüzü göremiyoruz. Paralarımız Rusya'da kaldı. Alacaklarımızı alamadığımız gibi yeni talep de gelmedi. Bu durumda kepenk kapatmak durumundayız, maalesef.”

‘ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ'

Okan, şu an satış yapamamanın dericiyi kahvehanelere yönelttiğinden şikâyet ediyor. Batmani Deri'den Osman Avşar da şu açıklamaları yapıyor: “Her yer kepenk kapatıyor. Uçak olayı ile her birimiz zarara girdik. Şu an Rusya'da bir şey yapamıyoruz, tüm malımız orada kaldı. Yeni talep de yok. Ne olacak? Önümüzü görecek durumumuz yok, şu an. Yerimizi kapatıyor, kahve köşelerinde oturuyoruz.”

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkan Yardımcısı İbrahim Aydoğan, sektörün Rusya ile gerilimin şokunu atlatması için devlet desteğinin şart olduğunu söyledi.

‘Devlet destek versin'

TDKD Başkan Yardımcısı Aydoğan, şu taleplerde bulunuyor: “Sektör olarak ‘bittik veya yandık veya mahvolduk' modundan kurtulmalıyız. Şu an mutlaka sektör paydaşları elini taşın altına koymalı. Devlet de 1-2 sene sigorta primlerinden sektörümüzü muaf tutabilir. Devlet yine irili ufaklı firmalara 1 sene ödemesiz, 3 sene geri ödemeli kredi verebilir. Nihayetinde sektör bu dönemi atlatacaktır. Ama bir miktar sakin ve sabırlı olmak gerekiyor.”

Deri ticaretinde Rusya'nın yerini İskandinav ülkelerinin alabileceğini anlatan Aydoğan'a göre, derici esnafı Rusya pazarı yerine alternatif yeni pazar bulmak zorunda. Aydoğan, şöyle devam ediyor: “O kadar korkacak bir şey yok. Rusya'yı iyi tanıyoruz. Oraya şu an satışlar duruyor, çünkü ülke belli yaptırımlar uyguluyor. Biz bu durumda Kuzey Avrupa, Kuzey Amerika, Kanada olur, daha zengin, katma değeri kuvvetli ülkelere yönelmeliyiz. Bu yönde İhracatçı Birliği'nin de, Deri Tanıtım Grubu'nun da faaliyetleri var. Sektör paydaşları el ele verirse sorunlar aşılır, ölümden başka her şeye çare var.”