Rusya'dan Türkiye’ye gaz sevkiyatı Şubat ayında azaldı

62

Rusya'nın Avrupa'daki en büyük ikinci doğalgaz müşterisi olan Türkiye'ye Şubat ayında Rusya'dan doğalgaz sevkıyatının düştüğü bildirildi. İddialara göre Rusya’nın doğalgaz şirketi Gazprom, Şubat ayında Türkiye’ye doğalgaz sevkıyatını ciddi oranda azalttı.

Rus gazını Türkiye’ye taşıyan şirketlerden olan Bulgartransgaz, Türkiye’nin kış aylarının başlamasından itibaren gaz alımını istikrarlı bir şekilde artırdığını bildirdi. özellikle 2015 yılının dördüncü çeyreğinde, önceki çeyreklerdeki az alımı dengelediğini kaydetti. Gaz alımının Ocak 2016’da da büyümeye devam ettiği ve yüzde 3.4 arttığı kaydedildi.

Ancak şirket, Şubat ayı içinde ciddi oranda bir azalma olduğunu vurgulayarak, özellikle 10 Şubat tarihinden itibaren düşüşe geçtiğini belirtti. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu belirten Bulgartransgaz, bu açığın giderek büyüdüğünü ve geçen hafta yüzde 50’ye ulaştığını kaydetti.

Son olarak 24 Şubat’ta Rusya’nın Türkiye’ye gaz sevkiyatının 26.7 milyon metre küp olarak gerçekleştiğini açıklayan şirket, bunun bir önceki yıla oranla yüze 40 daha az olduğunun altını çizdi.

Düşüşün sebeplerinden birini hava koşullarına bağlayan şirket, 15 ve 16 Şubat tarihlerinde İstanbul’da hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek olduğunu aktardı.

Ancak, hava şartlarının sevkıyatın azalmasında asıl neden olmadığı belirtiliyor. Interfax ajansı, Türk Enerji Bakanlığı’ndan bir kaynağın “Problem, Rusya’nın Türk özel şirketlerine gönderdiği gazı azalmasından kaynaklanıyor. Bu şirketlerin doğalgaz fiyatları konusunda Gazprom ile sorun yaşadığı biliniyor.” dediği aktarıldı.

Gazprom’un, bu yıl başlarında 6 Türk özel şirketine doğalgaz indirimini iptal edeceği bildirilmişti. Bu şirketler Boğaziçi Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji olarak açıklanmıştı.

Türkiye, 2015 yılında Rusya’dan 27 milyon metre küp doğalgaz almıştı. Rusya’nın, Almanya’dan sonra Avrupa’daki en büyük doğalgaz müşterisi olmuştu.