Rusya, yasaklı gıda ürünleri listesine biberi de ekleyebilir

156

Uçak krizinin ardından Türkiye’ye gıda ambargosu uygulayan Rusya, yaptırım listesini genişletebilir. 1 hafta öncesinde yasaklı gıda ürünleri listesine nar ve marulun da eklenebileceğini belirten Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) Türkiye’den gelen bibere de izin verilmeyebileceğini açıkladı.

Rosselkhoznadzor’un bildirisinde, her ne kadar Türk tarafı bitki karantinası konusundaki Rusya ve uluslararası kanunları yerine getirdiğini beyan etse de, Türkiye’den gelen gıda ürünlerinde 17 kez zararlı madde tespit edildi. Bildirinin devamında şunlar kaydedildi: “Yaşanan sorunun çözümü ve ileride başka ihlallerin olmaması için yakın bir zamanda teknik uzmanlar seviyesinde Türk tarafı ile görüşmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’deki yetkili organlar bu konuda bilgilendirildi.”

Türkiye’den uygunsuz gıda ürünlerinin gelmeye devam etmesi durumunda, Rosselkhoznadzor, yüksek haşere riski taşıyan gıda ürünlerinin ülkeye girişini geçici olarak sınır getirebilir. Daha önce Rus Interfax haber ajansına açıklamalarda bulunan Rosselkhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert, Türkiye gıda ambargosuna biber, nar ve marulun da eklenebileceğini söylemiş ve Türkiye’den gelen gıda ürünlerinin tamamına yasak getirebilecekleri uyarısında bulunmuştu.

Rusya, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Türk menşeli bazı gıda ürünlerinin Rusya’ya girişini yasaklamıştı. Ancak bu ürünlerin ithalatının yüzde 90’ı Türkiye’den olduğu için Rusya bütün ithalat kalemlerini yasaklamamıştı. Rusya tarafından ülkeye girişi yasaklanan Türk gıda ürünleri listesi şu şekilde: domates, soğan, arpacık, karnabahar, brokoli, salatalık, kornişon, portakal, mandalina ve benzeri turunçgiller, üzüm, elma, armut, kayısı, şeftali, nektarin, erik ve çilek.