Petrol zengini ülkeler üretimi dondurmayı görüşecek; Rusya'nın tavrı önemli

108

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinin üretim düzeyini dondurmayı tartışacakları bildirildi. Irak Petrol Bakan Yardımcısı Fayad el-Nema, konunun Moskova'da 20 Mart'ta yapılacak bir toplantıda ele alınmasının beklendiğini söyledi.

Rusya Enerji Bakanlığı sözcüsü ise Reuters'e henüz zirve için yer ya da tarih belirlenmediğini söyledi. Bağdat'ta yayımlanan El Sabah gazetesine konuşan el-Nema, toplantıya Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelerin yanı sıra, örgüte üye olmayan büyük petrol üreticisi ülkelerin de katılmasının planlandığını belirtti.

El-Nema, Irak'ın, petrol üretim düzeyinin dondurulması konusunda işbirliğine hazır olduğunu da kaydetti.

OPEC'e üye ülkeler; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Irak, Kuveyt, Venezuela, Nijerya, Katar, Cezayir, Angola, Endonezya, Ekvador ve Libya.

Rusya'nın tavrı önemli

Örgüte üye olmayıp, en fazla petol üreten ve ihraç eden ülke ise Rusya. Ham petrolün varil fiyatı son olarak 40 doları aşmıştı.

Petro fiyatları; Suudi Arabistan, Katar, Venezuela ve Rusya'nın Şubat ayı ortasında vardığı anlaşmanın ardından yaklaşık yüzde 25 artmış durumda.

Dört ülke, petrol üreticisi diğer ülkelerin de desteği halinde, üretim düzeyinin Ocak ayı seviyesinde tutulmasını kararlaştırmıştı.