Rusya, İran’a tüm yaptırımları kaldırdı

379

Rusya Devlet Başkanı Putin, İran’ın nükleer programı bağlamında bu ülkeye yönelik uygulanan tüm yaptırımları kaldıran kararı imzaladı. Karar aynı zamanda bazı kısıtlamaları içeriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün imzaladığı kararla, İran’ın nükleer programıyla ilgili bu ülkeye yönelik uygulanan yaptırımlar kalktı. Kararla birlikte, BM Güvenlik Konseyi’nin 20 Temmuz 2015 tarihli ve 2231 sayılı kararının öngördüğü bazı kısıtlamalar da getirildi. Buna göre, ‘Nükleer Malzeme listesinde yer alan tüm öğelerin, teçhizatın, nükleer olmayan özel maddelerin ve ihracat kontrollerine tabi ilgili teknolojilerin’ doğrudan İran’a teslimi, satışı veya devri için Rus şirketlerin BM Güvenlik Konseyi’nden izin alması gerekiyor. Bu kısıtlama, çifte yeteneğe sahip öğeler ve nükleer amaçlarla kullanılan teknolojileri ilgilendiriyor.

Belgenin sonunda, Rusya’ya girişi yasak İran vatandaşlarının listesi de bulunuyor. Listeye ayrıca İran’ın nükleer programıyla bağlatışından dolayı mali işlem yapmaları yasak olan vatandaşlar ve şirketler de dahil edildi. Listede toplamda 84 vatandaş ve şirketin isimleri yer alıyor.