Gazprom, Turkmengaz ile anlaşmasını feshetti

261

Rus Gazprom şirketi, Türkmen tarafının anlaşmayı ciddi şekilde ihlal ettiği gerekçesiyle Turkmengaz ile petrol anlaşmasını feshettiğini açıkladı. Gazprom, Turkmengaz şirketini anlaşmayı bozmak amacıyla yeni şartlar ortaya çıkarmakla suçladı.

Gazprom şirketinden yapılan açıklamada, “Turkmengaz Gaz Şirketi’nin yaptığı ciddi ihlaller sonucunda Ocak 2016’da Turkmengaz’a gaz alımını durduracağımız ve Türkmenistan’dan bir daha gaz almayacağımız yönünde bildiride bulunmuştuk.” denildi. İhlallerin devam etmesinden dolayı gaz anlaşmasını fesheden Gazprom, Turkmengaz’dan 2010 - 2015 yılları arasındaki fiyatları da revize etmesi talebinde bulundu.

2008 yılında yaşanan ekonomik krizden sonra Gazprom Turkmengaz’dan fiyatları yapılan anlaşmaya göre revize etmesi talebinde bulunuyor. Turkmengaz’dan gaz alımını yıldan yıla azaltan Gazprom, Ocak ayında gaz alımını tamamen durdurmuştu. Türkmen şirketinden 2014 yılında 11 milyar metreküp gaz alan Gazprom, gaz alımını 2015 yılında 3 milyar metreküpe kadar düşürmüştü.

2015 Haziran ayında açıklamalarda bulunan Türkmen tarafı, Gazprom’un, Rusya’ya karşı yürütülen ekonomik yaptırımlardan dolayı ödemelerde zorluk yaşadığını ve 2015 yılı başından itibaren ise ödemeleri tam yapmadığını duyurmuştu.