'AB ve Rusya karşılıklı yaptırımlardan yoruldu'

206

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, hem AB'nin hem de Rusya'nın karşılıklı yaptırımlardan yorulduğunu ve çıkış yolu aradığını açıkladı.

Ukrayna krizi nedeniyle AB, Temmuz 2014'te bazı Rusya vatandaşlarına, şirketlerine ve ekonomik alanlara yaptırımlar uyguladı. Karşılık veren Rusya ise kendisine yaptırım uygulayan ülkelerin ürünlerini almaktan vazgeçti. Karşılıklı adımlar Rusya'da fiyatların artışına neden olurken AB'nin ihracatçı üreticileri mağdur olmuştu.

Yaptırımlarla ilgili açıklamada bulunan Ulyukayev, "Genel manada yaptırımlardan kaynaklanan bir yorgunluk hissediliyor. Bu yorgunluk başta işadamlarında var ve tabi ki ülke yöneticilerinde de var. Bizim amacımız ve ortak çıkarımız bu doğal olan duruma ters düşen süreçten çıkmak." diye konuştu. Ulyukayev, birçok AB üyesi ülke yetkililerinin yaptırımların kaldırılmasından yana olduğunu sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Tarım Kontrol Servisi (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Yevgeniy Nepoklonov, AB'nin Moskova elçisi Vygaudas Usackas ile bir araya gelmişti. Görüşmede Usackas, AB'nin bazı ürünlerini tekrar Rusya'ya ihraç etmek istediğini dile getirmişti. Ancak bunun şimdilik mümkün olmadığını belirten Nepoklonov, ürünlerin Rusya'nın talep ettiği standartta olmadığını ileri sürmüştü.

Öte yandan, AB ile Rusya'nın karşılıklı uyguladıkları yaptırımların bu yaz kalkacağı iddia ediliyor.