Suriye operasyonları, Rus Su-34 jetlerine ilgiyi artırdı

741

Rusya'nın Suriye operasyonlarında hava, kara ve denizden kullandığı silahlarına gittikçe ilgi daha da artıyor.

Rusya'nın askeri ihracat şirketi Rosoboroneksport Başkan Yardımcısı Sergey Goreslavskiy, bazı Ortadoğu ülkelerinin Su-34 savaş uçağını almak için başvurduğunu açıkladı. Başvuru yapan ülkele isimlerini vermeyen Goreslavskiy, "Su-34 satışı için bazı ülkelerle görüşmeler yapılıyor. Ciddi ilgi var." dedi.

Daha önce Rus basınında yer alan haberlere göre Cezayir, 12 adet SU-32 savaş uçağı ve 40 helikopter satın almak istiyor. Ayrıca Cezayir, Su-35 avcı uçaklarından da 10 adet almayı planlıyor.

Endonezya, Pakistan ve Vietnam’ın da SU-35 model uçaklardan sipariş vermeyi düşünen ülkeler arasında olduğu belirtiliyor.

Tahminlere göre Rusya, 6-7 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirebilir.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki operasyonların toplam maliyetinin 490 milyon dolar olduğunu açıklamıştı.

Hindistan ile ortak 5. nesil savaş uçağı anlaşması

Öte yandan Rusya ile Hindistan'ın ortak üretecekleri 5. nesil savaş uçağı FGFA için sözleşme imzalama aşamasına geldikleri belirtiliyor. Test uçuşları devam eden uçağın 2016 yılı içerisinde seri üretimi başlayacağı tahmin ediliyor. Hindistan bu projeye 230 milyon dolar yatırım yaptığını açıklamıştı.

Bu aşamada Rusya ile Hindistan'ın bir sözleşme imzalaması bekleniyor. Planlamaya göre Rusya, uçakları 2017 yılında Hindistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edecek.

Daha önce, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin halihazırda mevcut Rus yapımı Mig-27 ve Mig-29 uçaklarını değiştirmesi için 200 adet iki kişilik ve 50 adet tek kişilik savaş uçaklarına ihtiyacı olduğu ifade edilmişti.

5.nesil savaş uçağı FGFA'lar Rusya'da Suhoi T-50 PAK-FA olarak adlandırılıyor.

Dünya da 5. nesil savaş uçaklara sahip olan tek ülkenin ise ABD olduğu belirtiliyor. ABD’nin 5. nesil savaş uçakları ise F-22 ve F-35.