Dünyanın en büyük iki enerji şirketi Rusya’dan

206

Forbes dergisi tarafından yayımlanan araştırmaya göre, dünyanın en büyük 25 halka açık enerji şirketi arasına bu sene 4 Rus şirketi girmeyi başardı. Rus doğalgaz devi Gazprom ile petrol şirketi Rosneft sıralamada ilk 2 basamağı aldı.

Dergi, Gazprom’un hisseleri serbest dolaşımda olan en büyük enerji şirketi olduğunu açıkladı. Günlük üretim hacmi 8,38 milyon varil olan Rus şirketi, küresel doğalgaz üretiminde de yaklaşık yüzde 13’lük paya sahip. Açıklamada, “Gazprom, ABD hariç herhangi bir ülkeden daha fazla doğalgaz üretiyor” dendi. Piyasa değeri 84,3 milyar dolar olan Gazprom’un başkanı Aleksey Miller da Forbes’un ‘en etkili insanlar’ listesinde 54’üncü sırada yer alıyor.

ROSNEFT’İN PİYASA DEĞERİ 72,5 MİLYAR DOLAR

Dünyanın en büyük halka açık enerji şirketleri listesinde 2’nci sırada Rus petrol şirketi Rosneft aldı. Günlük üretimi 5,07 milyon varil olan şirketin piyasa değeri ise 72,5 milyar dolar. Suudi Arabistan ve ABD hariç herhangi bir ülkeden daha fazla petrol üreten Rosneft, Rusya’da üretilen petrolde de yüzde 40’lık paya sahip. Üçüncü sırada, günlük üretimi 4,10 milyon varil ve piyasa değeri 390 milyar dolar olan ABD’nin ExxonMobil şirketi gösterildi. 25 şirketin yer aldığı listeye Rusya’da ayrıca Lukoil (9) ve Surgutneft (14) petrol şirketleri de girdi.

EN BÜYÜK ARAMCO

Forbes, Suudi Arabistan’ın enerji şirketi Saudi Aramco’nun dünyanın en büyük üreticisi olduğunu, ama halka açık değil devlet şirketi olması nedeniyle listeye girmediğini belirtti.