Türk çiftçilere Rusya darbesi

180

Rus uçağının düşürülmesinin ardından başlayan ambargo Türk çiftçisini vurdu. Geçen yılın Ocak-Şubat ayında Rusya'ya 217 bin ton sebze ve meyve ihraç edilirken, bu yılın aynı döneminde 55 bin tona düştü. Türk çiftçisinin sebze meyve satışından kaybettiği para ise 105 milyon dolar oldu.

Ambargo genişleyebilir

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen yılın ilk iki ayına göre Rusya'ya sebze meyve ihracatının 143,5 milyon dolardan 38,5 milyon dolara gerilediğini açıkladı. Bayraktar, “Ambargonun genişletilmesi halinde, patlıcan, kabak, havuç, limon, greyfurt, biber, nar, kiraz, incir, kestane gibi birçok ürün olumsuz etkilenecektir” dedi.

Rusya, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren patates, salatalık, kuru soğan, kırmızı lahana, brokoli, portakal, mandalina, nektarin, elma, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, tavuk ve hindi eti, tuz ve karanfil ithalatına ambargo uyguluyor. Şemsi Bayraktar, “Üreticilerimiz dört gözle alınan kararın kaldırılmasını beklerken, Rusya tarafının, her türlü meyve ve sebze ithalatına ambargo getirme ihtimalini dışlamadıkları yönünde basında yer alan açıklamaları üreticilerimizi daha da tedirgin etmiştir” ifadesini kullandı.

Çiftçi adil destek istiyor

Şemsi Bayraktar, “İhracatçıya destek verildi. Üreticilerimiz de destek bekliyor. Üreticilerimizin uğradığı kayıp, mutlaka telafi edilmelidir. Yine sera üreticilerimiz, ürün fiyatları çok düştüğü için acil destek bekliyorlar. Yeni pazarların bulunması artık bir mecburiyet halini aldı. Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracatın artırılması gerekiyor” diye konuştu.

Tarlada 38 kuruş, markette 2 lira 27 kuruş

Tarla ile market arasındaki fiyat farkındaki çarpıklığı anlatan Bayraktar, Mart'ta üretici ve market arasındaki fiyat farkının bazı ürünlerde zirve yaptığını söyledi. Mesela portakal tarlada 38 kuruşken markette 2 lira 27 kuruş.