Rus ambargosu ‘şaşırttı’: Ucuzlayan gıda, enflasyonu binde dört düşürdü

336

Tüketici fiyatları enflasyonu Mart’ta beklentilerin aksine gıdada yaşanan sert düşüş öncülüğünde binde 4 geriledi.

Ekonomistler bu düşüşün ambargo nedeniyle Rusya’ya ihraç edilemeyen yaş sebze-meyvenin iç pazara verilmesinden kaynaklandığını düşünüyor.

Tüketici fiyatlarının Mart’ta yüzde 0.5 artması beklenirken, gıda fiyatlarında yaşanan beklenmedik düşüş genel enflasyonu da aşağı çekecek boyuta ulaştı. Verilerin ayrıntılarına bakıldığında ana harcama gruplarlarında gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 1.53 gerileyerek aylık en fazla düşüş gösteren grup oldu.

Artışta lider sağlık grubu

Mart ayında aylık en yüksek artış yüzde 1,21 ile sağlık grubunda gerçekleşti. Endekste yer alan gruplardan çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,87, ulaştırmada yüzde 0,79, lokanta ve otellerde yüzde 0,65 ve ev eşyasında yüzde 0,62 artış gerçekleşti.

Yıllık bazda en çok içki ve tütün arttı

Yıllık bazda en fazla artış ise yüzde 12,79 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Onu çeşitli mal ve hizmetler (yüde 12,39), lokanta ve oteller (yüzde 12,26), ev eşyası (yüzde 11,09), eğlence ve kültür (yüzde 9,60) izledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, yıllık TÜFE Şubat ayındaki yüzde 8.78 seviyesinden Mart ayında yüzde 7.46 seviyesine geriledi.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye sınırında bir Rus jetini düşürmesiyle Moskova ile tırmanan gerilimin ardından Rusya, Türk mallarının ülkeye girişini durdurmuştu. Rusya’nın Türk ürünlerinin ithalatına getirdiği yasaktan beri, dayanıklılığı diğer ihraç mallarına göre çok daha düşük olan yaş meyve sebze ürünleri iç pazara sürülüyor.