Türkiye, turizmde 10 milyar dolar kaybedebilir

136

Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, bu yıl turizm sektöründe 4- 4.5 milyon kişi kayıp beklentisinin yanı sıra kişibaşı turizm gelirinde de düşüş olacağını ve toplamda 10 milyar dolar veya daha üstü bir kayıptan söz edilebileceğini belirtti.

AKTOB Başkanı, büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek, “Karşı karşıya kaldığımız durum uluslararası ama Antalya'yı özelinde çok fazla etkileyecek bir durum. İki ana pazara dayandığımız hem Almanya hem Rusya toplam pazarın yüzde 55'i yapıyor." dedi.

Geçen yıl 11.3 milyon misafirin 2.7 milyonun Rusya'dan geldiğini belirten Hacısüleyman, bugün için Rusya'dan gelecek misafir hesaplaması içinde olunmaması gerektiğini kaydetti.

Batı Avrupa pazarında özellikle terör algısı, siyasi imaj, mülteci sorunu ve dünya gündeminde Türkiye'nin yer alışıyla ilgili çok ciddi olumsuz gelişmelerden söz eden Yusuf Hacısüleyman, “Çünkü Avrupa'nın bazı değerlerine, kavramlarına erişemediğimiz, yetirince ayak uyduramadığımızdan dolayı bu konuda oldukça fazla eleştiri alan bir ülke durumundayız" dedi.

Bu yıl turizm sektöründe 4- 4.5 milyon kişi kayıp beklentisinin olduğunu, turizmin 60'a yakın sektöre kaynak ve tüketici sağladığını dile getiren Hacısüleyman, şunları söyledi:

"Dolayısıyla Türkiye'nin her ilini ilgilendiriyor. Üretim sektörünün de lokomotifi durumunda, çünkü biz yerli malı tüketiyoruz, ithalat payımız sadece yüzde altı. Yediğimiz yemekten tabağımızın markasına kadar yerli malı. 28 milyarlık turizm gelirinin mümkün olduğunca az kayıpla kapatılması gerekiyor. Kişibaşı turist geliri bu yıl bir miktar daha azalacak diye düşünüyoruz. Toplamda düşünürsek de belki 10 milyar dolarla yaklaşan veya geçebilecek olan bir kayıptan söz edebiliyoruz. Yurtdışındaki her görüşmede ülkemizin imajıyla ilgili sorun olduğunun farkındayız ve bunun çok hızlı bir şekilde Türkiye'nin tekrar eski seviyelerine gelmesini arzu ediyoruz."

2,5 milyon Rus turist hayal

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın '2.5 milyon Rus turist bekliyoruz' açıklamasında bulunmuştu. Bakan Ünal'ın iyimser yaklaşımına hem Rus hem de Türk acentaları 'hayal' dedi.

Bakan'ın açıklamasına cevap veren Rusya Turizm Acentaları İttifakı Başkanı Andrey Gavrilov, "Düşünmeden Rus turistlerine ümit ediyorlar." dedi.

Bakan Ünal’ın 2.5 milyon Rus turist beklentisinin imkânsız olduğunu belirten GermanyFans GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Baraner, “Devletlerin arası düzelirse daha fazla turist gelir ama şu anki ambargoyla imkânsız.” diye konuştu.

Gemini Turizm Genel Müdürü Ahmet Işık Aykut, Bakan Ünal’ın öngörüsüne katılmadığını belirterek “Bakanlık yetkililerine yanlış bilgi verilmiş. Sektörün içinden bilgi alsalar 2.5 milyon Rus turistin gelmesinin mümkün olmadığını bilirler." şeklinde konuştu.