Türk Hava Yolları Rusya'da tutunmaya çalışıyor

852

Dünyanın en büyük uçuş ağına sahip hava yolları arasında yer alan Türk Hava Yolları (THY), Rusya ve Türkiye arasında yaşanan krizden en çok etkilenen Türk firmalarından biri oldu. Taşınan yolcu sayısında yüzde 50 oranında azalma yaşayan firma çeşitli kampanyalarla Rusya'daki pazar payını korumaya çalışıyor.

"Rusya'ya %25 mil avantajıyla uçun!" başlığıyla bir kampanya yayınlayan havayolu şirketi, 1 Nisan - 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında Rusya Federasyonu'na seyehat etmeyi planlayan yolculara %25 ekstra statü mili ve tüm ödül biletlerde %25 mil indirim kazanmayı teklif ediyor.

Rusya'nın Astrahan, Ekaterinburg, Kazan, Moskova, Novosibirsk, Rostov, Soçi, St. Petersburg, Stavropol ve Ufa şehirlerine uçuşlarda geçerli olan kampanya Türkiye-Rusya arasındaki yolcu sayısının artırılması hedefleniyor.

resim tanımı girin

Uçuş sayıları düşürüldü

Mart 2016 itibariyle filosunda 304 adet uçağa sahip olan THY, hali hazırda Moskova-İstanbul arasındaki karşılıklı aktarmasız seferleri günlük 5'ten 3'e düşürdü. Moskova-Ankara arasındaki karşılıklı aktarmasız seferler ise artık haftada 3 kez gerçekleştiriliyor.

THY haricinde Rusya'ya sefer düzenleyen Aeroflot ve Pegasus havayollarının uçuşları ise devam ediyor. Aeroflot haftada 14 sefer, Pegasus ise İstanbul Sabiha Gökçen'den Moskova'ya karşılıklı olarak haftada yedi sefer düzenliyor.

THY'nin Moskova haricinde Astrahan, Ekaterinburg, Kazan, Moskova, Novosibirsk, Rostov, Soçi, St. Petersburg, Stavropol ve Ufa şehirlerine uçuşları devam ediyor.