Gazprom: Botaş indirim talep ediyor, biz ise zam yapmak istiyoruz

165

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Botaş'ın indirim talep ettiğini, kendilerinin ise fiyatları artırmak istediklerini açıkladı.

Ria Novosti'ye açıklamalarda bulunan Aleksandr Medvedev, uçak krizinin işbirlikleri zora soktuğunu belirtti. Buna rağmen Botaş'a doğalgaz sevkiyatının kontrata uygun bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti. İndirim talebiyle Botaş'ın mahkemeye başvurması konusundaki sorusuna cevap veren Medvedev, "Botaş ile durum biraz farklı. Umarım indirim ile ilgili görüşmeler tekrar başlar. Aslında mahkemede bizim de Botaş'tan talebimiz var. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren fiyatları artırmak istiyoruz. Çift yönlü bir durum var." diye konuştu.

Rusya'dan kontratlar kapsamında yılda 20 milyar metreküp doğalgaz alan BOTAŞ, Gazprom ile 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak şekilde yüzde 10,25'lik indirim konusunda anlaşmış ancak imzalar atılmamıştı. Bunun üzerine Botaş, fiyat indirimi için tahkime gitme kararı almıştı.

2015 yılında Gazprom'dan Alman Uniper, Fransız Engie, Botaş, Shell Energy, Danimarka'dan DONG Naturgas A/S (mahkemenin Ekim-Kasım'da yapılması bekleniyor), Polonya'dan PGNIC (mahkemesi kararı Ağustos 2017'den önce açıklanması bekleniyor). Daha önce Gazprom, Uniper ve Engie ile anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

DONG, Shell ve PGNIC ile pürüzlerin giderileceğinden emin olduğunu söyleyen Medvedev, "Ancak unutmamak gerekir ki, mahkemeye ilk baş vuranlar aldıkları tekliften daha düşük teklif alabilirler. Pratikte emsal kararlar var." dedi.