Vnukova'da Türkiye'den kaçak mal sokmayı müsaade eden gümrük görevlileri tutuklandı

725

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Uluslararası Vnukova Havalimanı'nda Türkiye'den Rusya'ya yasaklı malların geçişine müsaade eden birkaç Rus gümrük görevlisi tutuklandı. Bir kişi ise aranıyor.

TASS haber ajansına açıklama yapan Rusya Bölgelerarası Soruşturma Komisyonu yetkilisi Tatyana Marazova "Rusya Federal Gümrük Servisi ve Rusya İçişleri Bakanlığı Ekonomik Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele bünyesinde bir ceza davası başlatılmıştır. Soruşturmada Vnukova Gümrük yönetimi bölümünden 4 kişinin adı geçiyor." diye açıkladı.

Yetkililerin açıklamalarına göre bir grup insan Türkiye'den Rusya'ya girişi yasak olan malları "yeşil koridor" aracılığıyla, görevli kişilere rüşvet vererek geçiriyor.

Marazova'nın açıklamalarına göre 7 Ocak tarihinden 3 Mart tarihine kadar İstanbul-Moskova uçağından 12 yolcu yasaklı ürünleri Rusya'ya sokarak kuralları ihlal etti.

4 Mart tarihinde de 2 Rus gümrük görevlisi İstanbul'dan Moskova'ya gelen 13 yolcu ve beraberindeki 50kg'lık valizleri denetlemeden içeri aldı. Daha sonra valizleri incelemeye alan gümrük yetkilileri 800 kg. ağırlığında ve 7 milyon ruble değerinde kutularda kapalı halde çeşitli bayan eşyaları tespit etti.

Vnukova gümrüğünde görev yapan 3 kişinin tutuklandığı soruşturmada bir şüpheli gümrük görevlisi de halen aranıyor.