"AB, ABD ve Türkiye, Rusya'ya karşı Ukrayna'yı destekledi'

363

Avrupa Birliği (AB), ABD ve Türkiye temsilcilerinin, Rusya'nın Ukrayna ürünlerinin transitini kısıtlamasının DTÖ kurallarına aykırı olduğunu savundukları belirtildi.

Sputnik'e konuşan Dünya Ticaret Örgütü'nden (DTÖ) bir kaynak, örgütün Mal Ticareti Konseyi toplantısında, Rusya'nın Ukrayna ürünlerinin transitine yönelik kısıtlamasının gündeme getirildiğini; AB, ABD ve Türkiye temsilcilerinin Ukrayna'nın şikayetine destek verdiğini söyledi. Mevcut aşamada tarafların sadece kendi endişelerini dile getirdiğini belirten kaynak, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı resmi şikayetinin henüz söz konusu olmadığını anlattı.

Rusya'nın Ukrayna ürünlerine getirdiği kısıtlamayla ilgili endişeye Kanada, Avustralya, Japonya ve İsviçre'nin de destek verdiği bildirildi. Bu ülkelerin görüşüne göre, Rusya'nın eylemleri 'haksız bir biçimde ticarete halel getirmekte.' 'İhracat azaldı, maliyet yükseldi'

Ukrayna temsilcileri toplantıda, Rusya'nın uyguladığı kısıtlama yüzünden 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana Kazakistan'a ihracatın yüzde 49 azaldığını ve maliyetin yüzde 30 yükseldiğini söyledi. Ayrıca Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'a ihracatın yüzde 48 azaldığı kaydedildi.

Diğer taraftan Türkiye temsilcileri, Rusya'nın ürünlerine getirdiği yasağın da DTÖ kurallarının doğrudan ihlali olduğunu ileri sürdü.