OPEC ülkeleri, petrol üretimini dondurma konusunda anlaşamadı

191

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), petrol üretim düzeyini dondurma konusunda anlaşamadı.

OPEC üyesi ülkelerin enerji bakanları, petrol üretiminin belli seviyede tutulmasını görüşmek için Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi. Toplantıda henüz bir anlaşmanın sağlanamadığı açıklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol üretim düzeyini dondurma konusunda anlaşmaya varılmamasının kendileri için sorun olmayacağını ifade etti. Novak'a göre, OPEC üyesi ülkelerin pozisyonlarına bakıldığında bir anlaşmaya varılması pek olumlu gözükmüyor.

'Görüşmeler devam edebilir'

Öte yandan Rusya'nın OPEC'teki daimi temsilcisi Vladimir Voronkov'a göre, görüşmeler devam edebilir. Voronkov, Suudi Arabistan ve İran'ın pozisyonlarının görüşülmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan toplantıyı uzattı

17 Nisan'da yapılan toplantı 6,5 saat sürdü. İddiaya göre Suudi Arabistan, anlaşmada tüm ülkelerin yer almasını gerektiğini talep ederek İran'ın da toplantıya katılmasını istedi.

Kendisine uygulanan yaptırımların kaldırılmasının ardından İran, üretimi eski seviyede tutacağını açıklayarak toplantıya kimseyi göndermemişti.