Gazprom: Türk şirketleriyle anlaştık

180

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom, Türk şirketleriyle anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

East Forum Berlin'e katılan Gazprom Export Genel Müdürü Yelena Burmistrova, Ria Novosti'ye yaptığı açıklamasında Türk şirketleri ile tüm konuda anlaştıklarını söyledi. Hangi konularda anlaşma sağlandığına dair bilgi vermeyen Burmistrova, "Anlaşmalar sağlandı. Detayları ticaretle ilgili, anacak biz tüm konularda anlaştık. Şirketler şikayetlerini geri çekti, dava falan olmayacak. Kolay olmayan şartlar altında Türk partnerlerimizle doğru ticari anlaşmaya varabildik." dedi.

Daha önce Rus basınında yer alan haberlere göre Gazprom ve Türk şirketleri doğalgaz fiyatının indirimi konusunda anlaşmaya vardığı yöndeydi.

Gazprom, başta BOTAŞ olmak üzere Enerco Enerji, Avrasya Gaz, Akfel Gaz, Bosphorus Gaz, Shell Turkey, Batı Hattı ve Kibar Enerji şirketlerine doğalgaz satıyor.

Nisan 2015'te Gazprom ile BOTAŞ yüzde 10,25'lik indirim konusunda anlaşmıştı, ancak imza atılmadığı için ve özellikle uçak krizinden sonra bir gelişme olmamıştı.

Ayrıca iddialara göre Gazprom, Mart 2016 tarihi itibarıyla Türk şirketlerinin aldığı doğalgazın fiyatını artırmak istemişti. Şirketlerin itiraz etmesi üzerine Şubat ayı sonunda Gazprom'un sevkiyatı azalttığı belirtilmişti.