Tarımda kan kaybı sürüyor, Rusya zirveden indi

344

Rusya krizini yeni pazarlarla aşmaya çalışan tarım sektörü, yılın ilk üç ayında kan kaybetti.

Özgür Düşünce gazetesinin haberine göre, geçen yılın ilk üç ayını 525 milyon dolar ihracatla kapatan sektör, bu yıl 440 milyon dolarda kaldı.

Türkiye yaş meyve ve sebzede, Rusya başta olmak üzere, Irak, Suriye ve Mısır pazarında büyük yara aldı. Bu nedenle ihracatta önemli düşüşler yaşanıyor. İhracatçılar ise, yeni pazarlar bulmak için yoğun çaba harcıyor. Türkiye, İsrail ve Japonya gibi yeni pazarlar bulmasına ve birçok ülkeye olan ihracatını arttırmasına karşın ihracattaki düşüşe engel olamadı.

Rusya'ya ihracat yüzde 74 azaldı

Yaş sebze-meyve ihracatında uzun yıllar zirvedeki yerini koruyan Rusya, birinciliği Irak'a bıraktı. Rusya, yüzde 74 oranında azalmaya karşın ihracatta ikinci sırada yer buldu. Rusya'yı Ukrayna, Romanya, Beyaz Rusya ve Almanya takip etti. Türkiye'den en çok ihraç edilen ürünler domates, limon, portakal, mandalina, nar, greyfurt, biber, kabak, salatalık ve elma oldu.

Türkiye tarafından düşürülen Rus jetinin ardından Rusya, yaptırım uygulayarak 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren birçok Türk ürününün ülkesine girişini yasaklamıştı.