Türk patlıcanının Rusya'ya girişi yasaklandı

197

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Kurumu (Rosselhoznadzor), 25 Nisan tarihinden itibaren Türkiye'den gelecek patlıcanları "yasaklı ürünler" listesine aldı.

Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko dün yaptığı açıklamada önümüzdeki günlerde Türkiye'den gelecek olan patlıcanların da yasaklanabilecek olduğunu hatırlatmış, "Patlıcanlarda zararlı böceklenme ve küfe oluyor. Yakın zamanda yasak gelebilir." diye ifade etmişti.

2016 yılı Ocak ayından bu yana Rosselhoznadzor bir çok kez Türkiye'den gelen patlıcanlarda zararlı küfe olduğu uyarısında bulunmuştu.

İki ülke arasında yaşanan krizden dolayı Rusya, yaptırımlar kapsamında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye'den gelen çilek, portakal, mandalina, üzüm, elma, armut, kayısı, şeftali-nektarin ve kırmızı erik meyvelerinin Rusya'ya girişini yasakladı. Sebzelerden ise domates, salatalık, lahana, brokoli, kuru soğan ve son olarak bugün "patlıcan" yasaklı ürünler listesine sokuldu. Bu listedeki ürünler dışındaki meyve-sebzelerin Rusya'ya girişinde herhangi bir engel bulunmuyor.

25 Nisan 2016 tarihinden itibaren uygulanacağı belirtilen yasağın "geçici" olduğu belirtiliyor.