Yukos davasında ibre Rusya'dan yana döndü

402

Lahey Bölge Mahkemesi, Uluslararası Lahey Tahkim Mahkemesi'nin petrol devi Yukos’u usulsüz kamulaştırdığı gerekçesi ile ilgili hissedarların lehine Rusya’ya karşı 50 milyar dolar ceza kararını bozdu.

Uluslararası Lahey Tahkim Mahkemesi, uzun süredir hapiste tutulan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in affı ile serbest kalan Mihail Hodorkovski’nin de aralarında bulunduğu Yukos'un eski hissedarlarına Moskova yönetimi 50 milyar dolar ödemeye mahkum etmişti. Karara karşı çıkan Rusya'nın yurtdışındaki bazı varlıklarına haciz gelmişti.

Karara itiraz eden Rusya, kararın bozulmasının ardından 50 milyar dolarlık tazminattan kurtulmuş oldu. Böylece Rusya, daha önce yurt dışında haciz gelen varlıklarını mahkeme kararıyla geri alabilecek.

Yukos’a vergi borçları yüzünden 2004’de el konulmuş, 2007’de kamulaştırılarak devlet petrol şirketi Rosneft’e devredilmişti. Rosneft, Yukos hislerini alımının ardından Rusya’nın bir numaralı petrol şirketi oldu. Şirket hissedarları 2005’de gayri meşru kamulaştırma gerekçesi ile Lahey Tahkim Mahkemesi’ne başvurmuş, 28 milyar dolarlık başlangıç hisselerinin 114 milyar dolara kadar yükseldiğini iddia etmişti.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından özelleştirmelerden yararlanılarak 1993’de faaliyetlerine başlayan Yukos petrol şirketi, sahibi Hodorkovski ve Platon Lebedev tarafından hisselerinin Amerkan Chevron ve Exxon’a gizlice satılmaya çalıştığı iddiası ile 2003’de soruşturma başlamıştı. Vergi kaçırmak ve diğer mali suçlar yöneltilen Hodorkovski ve ortağı Lebedev 11 yıla yakın hapis yattı. Hodorkovski ve Lebedev geçen yıl Putin’in özel affı ile serbest kaldı.

Hissedarlara 19 bin dolarlık fatura

Lahey Bölge Mahkemesi ayrıca, mahkemesi masrafları nedeniyle Yukos hissedarlarının Rusya'ya 19 bin 072 dolar ödeme yapmasına hükmetti.