Türkiye, Rusya'dan doğalgaz alımını azalttı

375

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verilerine göre, Şubat ayında Türkiye, Rusya'dan aldığı doğalgaz miktarını azalttı.

EPDK'dan yapılan açıklamaya göre Türkiye, Şubat ayında Rusya'dan 1,8 milyar metreküp doğalgaz ithal etti. Şubat 2015'te bu miktarın 2,4 milyar metreküp olduğu açıklanırken yüzde 26,4'lük bir düşüş yaşandı. Geçen sene Şubat ayında Rus doğalgazının Türkiye piyasasındaki tüketim oranı yüzde 53 iken bu sene yüzde 46'ya kadar gerilediği belirtildi.

Ayrıca Türkiye, Katar ve Nijerya'dan aldığı doğalgaz miktarını da azalttı. Katar'dan alınan doğalgaz miktarı yüzde 32 azalırken Nijerya'dan alımlar miktar yüzde 28 azaldı.

Öte yadan, Azerbaycan ve Cezayir'den alınan doğalgaz miktarında ise artış yaşandı. Azerbaycan'dan alınan doğalgaz miktarı 536 milyon metreküpten 558 milyon metreküpe yükselerek yüzde 4 arttı. Cezayir'den alınan miktar 318 milyon metreküpten 392 milyon metreküpe yükselerek yüzde 23 arttı. İran'dan alınan doğalgaz miktarında fazla değişiklik yaşanmadı. İran'dan alınan doğalgaz miktarı 686 milyon metreküpten 688 milyon metreküpe yükseldi.

Türkiye'de toplamda ise Şubat 2015'e kıyasla bu sene Şubat ayında doğalgaz tüketimi yüzde 14 azaldı. Türkiye, Şubat ayında 4,6 milyar metreküp doğalgaz ithal etti.