Petrol fiyatları yükselişte, Ruble güçleniyor

335

Petrol fiyatlarındaki artış ve Rusya Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutma kararıyla birlikte Rus Rublesi Dolar ve Euro’ya karşı güçleniyor. Moskova Borsası’nda Dolar 63,12, Euro ise 73,38 Rubleden işlem görüyor.

Son haftalardaki yükselişini sürdüren petrol fiyatları bugün Kasım 2015’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü. Brent tipi petrolün varil fiyatı 48 doları aştı. Petrol fiyatlarındaki artış Rubleye olumlu yansıdı. Dolar ve Euro karşısında değer kazanan Rubledeki yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Rublenin yükselişine yardımcı olan faktörlerden biri de Rusya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutması oldu. Merkez Bankası’nın yıllık faizleri yüzde 11 oranında tutma kararı alması Rusya’da piyasalara olumlu yansıdı.

Rusya Ekonomisi daralmaya devam ediyor

Diğer yandan Rusya Ekonomi Bakanlığı Rusya’da gayri safi yurt içi hasılanın Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 düştüğünü bildirdi. Ayrıca perakende ticaret hacmi de yine aynı dönemde yüzde 5,8 oranında azaldı. Rus ekonomisi şubat ayında yüzde 2,6 daralma göstermişti.

Öte yandan Rus doğal gaz devi Gazprom'un üretimi 2016 ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 azaldı.