Rusya'da tüketici güveni tarihin en düşük seviyesinde

114

Rusya'da 11 yıllık sürede takip edilen tüketici güven endeksi tarihinin en düşük seviyesinde olduğu açıklandı.

Nielsen verilerine göre, 2016 yılının ilk çeyreğinde ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra serbest parası kalan kişi sayısı en düşük seviyeye ulaştı. Tüketici güven endeksinin yüzde 82'ye kadar gerileyerek 11 yıllık değerlendirme süresinde tarihinin en düşük seviyesine ulaştığı ifade edildi. 2009 krizinde bu oranın yüzde 93-96 arasında olduğu hatırlatıldı.

Tüketici güven endeksi 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması da tüketici güveninde kötümser durum olduğunu işaret eder.

Vatandaşların yüzde 76'ı iktisatlı davranıyor

Verilere göre iktisatlı davranan vatandaşların oranı yüzde 76'ya ulaştı. Giysi harcamalarını azaltan kişi sayısı yüzde 61'e ulaşırken 2015 yılında bu oranın yüzde 55 olduğu belirtildi. Elektronik cihazlardan vazgeçenlerin sayısı geçen seneye oranla yüzde 2 artarak yüzde 45'e ulaştı. Rusların yüzde 52'si ise gıda harcamalarını azalttıklarını açıkladı.

İhtiyaç giderlerinden sonra serbest parası kalan vatandaşların yüzde 36'sı giysiye, yüzde 31'i tatile harcama yaparken geriye kalanlar ise para biriktirmeyi tercih ediyor.

Öte yandan uzmanlara göre vatandaşlar, harcamalarını daha hesaplı yapmaya başladı. Mağaza seçimleri, bu hesaplamalarda etkili olduğu belirtildi.