Rusya’ya meyve sebze ihracatı yüzde 73 düştü

314

Yılın ilk 4 ayında Rusya’ya yapılan yaş meyve sebze ihracatı yüzde 73 azaldı. Türkiye sınırında bir savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye’den meyve sebze ithalatını yasakladı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, “Ocak-Nisan 2016 döneminde geçen yılın aynı aylarına göre Rusya’ya yapılan ihracatımız miktar bazında yüzde 72,6, değer bazında yüzde 73,6 azaldı. İhracatta yaşanan düşüşün ekonomik kaybı yaklaşık 200 milyon dolar.” açıklaması yaptı.

Yarına Bakış Gazetesi'nin haberine göre Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, dün Ankara’da düzenlediği basın toplantısı ile tarımsal gelişmeleri değerlendirdi. Bayraktar’ın açıklamasına göre Rusya’nın ithalat yasağı ve ürün bolluğu sebebiyle, yurt içinde meyve sebze fiyatları ucuzladı. Mart ayında üretici market fiyat farkı en fazla ilk 10 üründe ortalama yüzde 274 olan fark, Nisan ayında yüzde 308’e çıktı.

Şemsi Bayraktar, “Özellikle Rusya’nın almış olduğu yasaklama kararı ve hava sıcaklıklarındaki yükselişle birlikte hasat edilen ürün miktarının artması sonucunda arzdaki artışa bağlı olarak fiyatlarda büyük düşüşler oldu. Sivri biber, patlıcan, salatalık, marul, kabak, domateste fiyat düşüşleri yaşandı. Rusya’nın aldığı yasaklama kararının etkilerini kuru soğanda da gördük. Kuru soğan ihracatında en önemli pazarlarımız Rusya ve Irak. Bu duruma komşu ülkelerdeki karışıklıklar da eklenince kuru soğan fiyatları kilogramda 1 lira 40 kuruştan 25 kuruşa kadar inmiş ve dibe vurmuştur.” dedi.

Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre elma da ihracatta yaşanan sıkıntılara bağlı olarak üreticide 81 kuruşa geriledi.

Bayraktar, “Rusya’nın ambargo uygulamasının etkileri nisanda derinleşti. Yaşanan fiyat düşüşleri nedeniyle üreticilerimiz büyük kayba uğradı. Hava sıcaklıkları nedeniyle ürün miktarı Mayıs ayında daha fazla olacak. Bu durum açıkça görülüyor. Acilen bunun tedbirleri alınmalı, üreticimizin mağduriyeti giderilmeli, uğradığı kayıp telafi edilmeli. Turizme verilen destek üreticilerimizden esirgenmemeli.” dedi.